Czy kredyty gotówkowe z prowizją 0 zł jeszcze istnieją?

2014-04-29 12:26:00

Kredyty z prowizją 0 zł to niegdyś ulubione chwyty marketingowe banków, które miały na celu przyciągnąć uwagę potencjalnych kredytobiorców. Czy tego typu pożyczki wciąż są dostępne i czy są tanie?

Prowizja to opłata naliczana przez bank przy kredycie i pożyczce gotówkowej. Jest ona pobierana jednorazowo od kwoty zobowiązania. Najczęściej wysokość prowizji waha się od 0 do 3 proc., a często zależy od tego, czy jesteśmy stałym klientem banku, czy pierwszy raz witamy w jego progi. Warto wiedzieć, że prowizja może być doliczona do kwoty kredytu brutto lub zostać wpłacona ze środków własnych kredytobiorcy, choć to ostatnie rozwiązanie praktykowane jest stosunkowo rzadko.

Skoro wiemy już, czym jest prowizja, to możemy przejść do odpowiedzi na pytanie postawione na początku: czy można dostać kredyt gotówkowy z zerową prowizją? Krótki rzut oka na porównywarkę ofert bankowych Comperia.pl pokazuje, że tak w istocie jest. Pożyczki bez prowizji istnieją i co tu dużo ukrywać, bardzo dobrze się mają. Można powiedzieć nawet, że banki coraz częściej rezygnują z tej formy opłaty po to, aby zachęcić swoich klientów lepszych warunkami finansowymi.

Przykładami kredytów gotówkowych bez prowizji są chociażby „Tani Kredyt z Kontem” w Eurobanku, „Pożyczka Premium” w ING Banku Śląskim czy „Kredyt Bezpieczny Korzystny” w Raiffeisen Polbanku. Każdy z tych produktów charakteryzuje się tym, że nie wiąże się z opłatą za udzielenie finansowania, a tą jest właśnie prowizja. Biorąc pod uwagę współczesne oferty kredytowe na polskim rynku usług finansowych, można pokusić się o stwierdzenie, że brak prowizji przy kredycie jest wręcz dość powszechną cechą.

Prowizja stanowi dodatkowy koszt, a tych nikt nie chce ponosić. Osoby szukające szczególnie pożyczek bez prowizji powinny mieć świadomość, że koszty z nimi związane mogą być ukryte w kredycie w inny sposób. Oczywiście tak być nie musi i oferta może być atrakcyjna. Niemniej jednak zanim zdecydujemy się na wybór danego produktu finansowego, warto zawczasu przejrzeć wszystkie opłaty i sprawdzić, czy czasami zamiast prowizji bank nie wprowadza w jej miejsce jakiejś innej opłaty, np. związanej z obowiązkiem wykupienia kosztownego ubezpieczenia.

Krótko mówiąc, kredyty gotówkowy bez prowizji są nadal wciąż popularne. Warto je wybierać, ponieważ zwykle bywają tańszy od kredytów z prowizją, choć zawsze warto mieć na uwadze pozostałe koszty, jakie mogą pojawić się w związku z zawarciem umowy kredytowej w banku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam