Kredyt gotówkowy pod hipotekę domu - na co zwrócić uwagę?

2014-02-05 10:00:00

W życiu większości z nas nadchodzi moment, kiedy niezmiernie potrzebne okazują się dodatkowe środki pieniężne. W przypadku braku oszczędności czasem jedynym rozwiązaniem wydają się pożyczki - te jednak charakteryzują się wysokim oprocentowaniem. Jeśli posiadamy własne mieszkanie, warto zwrócić uwagę na tani kredyt gotówkowy pod hipotekę domu.

Wśród wielu bankowych produktów kredytowych jednym z ciekawszych rozwiązań są kredyty gotówkowe pod hipotekę domu. Choć słyszało o nich wiele osób, to tylko około 5 procent społeczeństwa zna zasady ich funkcjonowania. W pozostałych przypadkach tego typu pożyczki one utożsamiane z kredytami mieszkaniowymi, z którymi w rzeczywistości mają tylko kilka wspólnych cech.

Przede wszystkim kredyt gotówkowy pod hipotekę domu jest pożyczką przeznaczaną na dowolny cel, podobnie jak tradycyjne kredyty gotówkowe. Różnica między nimi jest jednak taka, że posiadana przez nas nieruchomość, a więc mieszkanie, dom czy nawet grunty, stanowią dla banku zabezpieczenie spłaty kredytu i zostaje na ich hipotece ustanowiony wpis w księdze wieczystej.

Jeśli zdecydujemy się na kredyt pod hipotekę nieruchomości, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Wspomnieć należy zarówno na temat zalet, jak i wad takiego rozwiązania. Największą korzyścią wynikającą z zaciągnięcia tego typu pożyczki jest fakt, że będzie znacznie tańsza od tradycyjnego kredytu gotówkowego. Różnica może wynosić nawet ok 10 proc., co w perspektywie wieloletniej spłaty może okazać się kluczowe dla zasobności naszego portfela.

Kredyt gotówkowy pod hipotekę domu jest sensownym rozwiązanie, ale pod warunkiem, że zaciągamy go na wyższą kwotę - przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku mniejszych sum koszty wyceny nieruchomości, która stanie się zabezpieczeniem spłaty pożyczki, mogą okazać się zbyt duże, by całe przedsięwzięcie było dla wnioskodawcy opłacalne. Warto mieć to na uwadze, szczególnie z tego względu, że wszelkie formalności związane z udzieleniem kredytu pod hipotekę są obszerne i dość uciążliwe. Niestety niewiele różnią się do tych, jakie występują w przypadku kredytu mieszkaniowego, zajmując nie mniej czasu na ich dopełnienie.

Najważniejszą kwestią związaną z kredytami pod hipotekę pozostaje jednak samo zastawienie nieruchomości i świadomość, że w przypadku naszej niewypłacalności, posiadany dom lub mieszkanie może przejść na rzecz banku. Jeśli nie możemy mieć pewności, że uda nam się bez przeszkód spłacić pożyczkę, warto postawić sobie podstawowe pytanie – czy warto ryzykować utratą domu?

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam