Kredyt gotówkowy - gdzie najkorzystniej w styczniu 2014?

2014-01-16 09:44:00

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie nowości w zakresie kosztów oferowanych przez banki kredytów gotówkowych przyniósł nam nowy, 2014 rok. Wyniki sondy przedstawiamy poniżej.

Poniżej porównujemy kilka ofert pożyczek bankowych na kwotę 5 tys. zł z 24-miesięcznych okresem spłaty. Pod uwagę wzięte zostały podstawowe czynniki przesądzające o całkowitym koszcie obsługi zobowiązania, takie jak wysokość oprocentowania nominalnego, prowizji oraz RRSO.

Pierwsze miejsce na liście najatrakcyjniejszych, a więc najtańszych, kredytów gotówkowych na 5 tys. zł, które zostaną spłacone w ciągu dwóch lat, w styczniu 2014 r. należy do Getin Banku. Prowizja za udzielenie kredytowania wyniesie w tym banku 2,49 proc., a rzeczywista roczna stopa oprocentowania tylko 13,13 proc. Biorąc pod uwagę wymienione parametry, rata pożyczki ukształtuje się na poziomie 236,23 zł miesięcznie, a całkowity koszt pożyczki będzie się równał 5 669,60 zł.

Sprawdź też: Od czego zależy koszt kredytu?

Chcąc pożyczyć 5 tys. zł na dwa lata, z niewiele wyższymi kosztami niż tymi, które zostały wymienione powyżej, spotkamy się w ING Banku Śląskim. Oferta tej instytucji tylko nieznacznie różni się od propozycji Getin Banku. RRSO zamknie się w tym przypadku w granicach 13,23 proc., rata wyniesie 236,54 zł, a całkowity koszt kredytu będzie się równał 5 676,88 zł. Plusem oferty jest brak prowizji.

Trzecie miejsce w rankingu najtańszych kredytów na 5 tys. zł należy do BZ WBK. Proponowane przez niego RRSO kształtuje się na poziomie 13,62 proc., co sprawia, że całkowity koszt kredytu wyniesie 5 698,06 zł, a miesięczna rata zobowiązania zostanie określona na 237,42 zł. Dobrze wiedzieć, że BZ WBK jest instytucją, w której spotkamy się z dość wysoką prowizją, wynoszącą aż 5 proc. wartości pożyczki.

Sprawdź też: Ile zyskasz na kredycie gotówkowym bez ubezpieczenia?

Nawet propozycje kredytowe banków z końca listy porównawczej przedstawiają się przy omawianej kwocie i okresie spłaty całkiem korzystnie. Kredyt o wskazanych parametrach w Banku Ochrony Środowiska będzie wiązał się z RRSO wynoszącym 21,73 proc., co przełoży się na koszt kredytu opiewający na 6 098,64 zł. Miesięczna rata pożyczki to 254,11 zł. W przypadku Eurobanku RRSO dla kwoty 5 tys. zł z dwuletnim okresem spłaty zamknie się w granicach 21,14 proc. Rata kredytu wyniesie zatem 252,80 zł.

W 2013 r. polityka kredytowa w wielu bankach została nieco zliberalizowana, co doprowadziło do bardziej tolerancyjnego stosunku zarówno do stałych, jak i nowych klientów. Według prognoz ekspertów w roku bieżącym trend nie ulegnie zmianie. Osoby planujące zaciągnięcie kredytu gotówkowego powinny przede wszystkim bacznie przyglądać się oprocentowaniu. Najlepszym wyznacznikiem ofert bankowych jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która jest wskaźnikiem obliczonym po uwzględnieniu wszystkich kosztów kredytowych. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej oferty dobrze zwrócić uwagę także na opłaty związane z dodatkowymi usługami, na które planujemy się zdecydować przy podpisywaniu umowy kredytowej, np. kosztem utrzymania konta osobistego, jakie możemy chcieć założyć przy okazji składania wniosku o pożyczkę.

Emilia Kasińska