Czy kredyt gotówkowy w euro to dobry pomysł?

2014-02-07 12:00:00

Kredyt gotówkowy w euro to rzadkość. Wahania kursu waluty sprawiają, że ryzyko jest spore. Kiedy opłaca się zaciągnąć taki kredyt?

Mijają czasy, gdy większość osób poszukujących kredytów decyduje się na zaciąganie ich w walucie obcej. Zbyt duże wahania kursów walut, takich jak frank szwajcarski, spowodowały, że nie tylko klienci, ale i banki zaczęły niechętnie podchodzić do pożyczek nie w złotówkach. Z tego względu kredyt gotówkowy w euro czy frankach to już rzadkość, a dostępne są dla tych osób, które zarabiają w danej walucie.

Wady kredytu w walucie obcej

Największą wadą, którą cechuje się kredyt gotówkowy w walucie obcej, w tym również w euro, jest jego nieprzewidywalność. Wahania kursu zagranicznego pieniądza są tak częste, że teoretycznie trudno jest stwierdzić, jak będzie wyglądać spłata rat kredytu, zwłaszcza jeśli ma ona trwać kilka lat. Jeszcze stosunkowo niedawno, gdy waluty europejskie były bardziej przyjazne dla kredytobiorców ze względu na ich stabilność, wielu konsumentów decydowało się na zaciąganie w nich pożyczek. Kiedy jednak wahania stały się zbyt gwałtowne, a wysokości rat zaczęły drastycznie się zmieniać, kredyt spłacany w walucie obcej przestał być atrakcyjny.

Sprawdź też: Praca za granicą a kredyt. Który bank pożyczy?

Kiedy klient zaciąga kredyt w złotówkach, ma pewność, że rata nie zmieni się znacznie przez cały okres spłaty. Pewności tej nie ma w przypadku kredytu w euro, franka, dolara itp. Rata pożyczki może się diametralnie zmienić nawet w ciągu kilku miesięcy, nie wspominając o zobowiązaniach regulowanych przez kilka lat. Kredyt gotówkowy w euro jest zwyczajnie zbyt ryzykowny dla przeciętnego konsumenta, dlatego jego zaciągniecie należy dobrze przemyśleć.

Kiedy sięgnąć po kredyt gotówkowy w euro?

Teoretycznie mało jest wskazań do zaciągnięcia kredytu w walucie obcej. Obecnie mogą zdecydować się na niego osoby, które zarabiają w euro, co pozwoli wyeliminować ryzyko kursowe. Ważną kwestią jest również dostępność kredytu walutowego, który w praktyce pozostaje w zasięgu osób o wyższych dochodach.

Sprawdź też: Sprawdź swój BIK za granicą

Podsumowując, kredyt gotówkowy w euro nie jest dobrym pomysłem w przypadku statystycznego Kowalskiego. Banki nie ograniczają dostępu do kredytu w walucie tylko ze względu na własne upodobania. Doświadczenie pokazuje bowiem, że tego typu pożyczki okazują się często dla klientów swoistą pułapką, zwłaszcza gdy w wyniku osłabienia złotego rata kredytu nagle znacznie wzrośnie.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam