Poznaj oferty kredytu gotówkowego dla pracujących za granicą

2014-02-20 01:00:00

W poszukiwaniu pracy i gotówki wiele osób gotowych jest opuścić kraj i szukać szczęścia gdzie indziej. Czasami jednak nawet to nie pomaga i jesteśmy zmuszeni zwrócić się o pomoc do banku, który mógłby udzielić nam kredytu. Niestety, otrzymanie kredytu gotówkowego dla pracujących za granicą nie zawsze bywa proste.

Spośród wszystkich instytucji bankowych działających na terenie naszego kraju jedynie kilka oferuje kredyty gotówkowe dla osób pracujących za granicą. Dlaczego tak się dzieje? Wprawdzie wszystkie banki widzą zapotrzebowanie na tego typu produkt, jednak dla wielu z nich problemem jest weryfikacja źródła dochodu.

Więcej formalności

O ile w przypadku osób zatrudnionych w Polsce sprawdzenie ich zdolności kredytowej nie stanowi większego problemu, a wiele z banków uznaje nawet tzw. umowy śmieciowe jako źródło dochodu, o tyle umowy zawierane w obcych krajach przysparzają znacznie więcej problemów z ich weryfikacją. Część banków oferujących kredyty osób zatrudnionym w obcym kraju wymaga z tego względu dodatkowych dokumentów, takich jak na przykład tłumaczenie przysięgłe umowy o pracę czy odpowiednik raportu BIK z danego kraju.

Do którego banku się zgłosić?

Wśród instytucji bankowych, które oferują produkty kredytowe dla osób pracujących w innym kraju  znajduje się:

  • Getin Bank,
  • BNP Paribas,
  • Nordea,
  • PKO BP,
  • mBank,
  • Deutsche Bank.

Sprawdź też, na jakich zasadach te i inne banki pożyczą polskiemu emigrantowi. Więcej tutaj: Praca za granicą a kredyt. Który bank pożyczy?

Tylko dla etatowców?

Zanim jednak udamy się do danej placówki, warto upewnić się, jakie warunki musimy spełnić, by pożyczkę otrzymać, i na jakie zasady spłaty w ogóle możemy liczyć. Jeśli staramy się o kredyt gotówkowy, a naszym źródłem dochodu jest praca za granicą, to niezbędnym warunkiem do ubiegania się o taki kredyt jest zatrudnienie na zasadzie umowy o pracę. Jeśli możemy wykazać się jedynie umową o dzieło lub umową-zleceniem, szanse na otrzymanie kredytu praktycznie nie istnieją. Co więcej, często rodzaj podejmowanego za granicą zatrudnienia uprawniającego nas do otrzymania kredytu jest zawężony jedynie do kilku zawodów, takich jak marynarz czy pilot.

Najłatwiej, pracując w UE

W większości przypadków kwestia uzyskania kredytu będzie uzależniona przede wszystkim od spełnienia wymogów formalnych, dlatego też posiadanie odpowiednich zezwoleń na pracę w danym kraju czy wspomniane już tłumaczenia przysięgłe żądanych przez bank dokumentów może okazać się niezbędne, a niestety także kosztowne. Na szczęście, jeśli przerażają nas tego typu formalności, niektóre banki są mniej wymagające i poza podstawowymi zaświadczeniami wymaganymi także do zaciągnięcia kredytu przez osoby zatrudnione na terenie kraju, dodatkowo wymagany będzie tylko oryginał umowy zawartej za granicą.

Przeczytaj też: Sprawdź swój BIK za granicą

Warto też zaznaczyć, że znacznie przychylniej będą traktowane osoby pracujące w krajach Unii Europejskiej lub w takich państwach jak Szwajcaria czy Norwegia.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam