Czy firma ma szansę na kredyt bez BIK?

2014-05-19 11:02:00

Kredyt bez BIK to marzenie wielu przedsiębiorców mających w przeszłości problemy ze spłatą pożyczek zaciąganych na firmę.

Sytuacja finansowa firm bywa różna. Niektóre z nich radzą sobie lepiej, a inne trochę gorzej. Wiadomo, że prowadzenie własnego biznesu to spore wyzwanie, które wiąże się z trudnościami także natury finansowej. Nie wszystkie firmy odnoszą też sukces od razu. Czasami potrzeba nawet kilku lat aby biznes na dobre się rozwinął i zaczął przynosić rzeczywiste zyski. W tej sytuacji niezbędną pomocą dla firm w prowadzeniu własnej działalności jest zaciąganie kredytów.

Firma, która chce uzyskać kredyt, musi - tak jak osoba fizyczna - posiadać zdolność kredytową i być wiarygodnym dłużnikiem. Podstawowym źródłem informacji o historii kredytowej podmiotu oraz jego aktualnie spłacanych kredytach jest rejestr Biura Informacji Kredytowej. Powstaje pytanie, czy firma może uzyskać kredyt bez konieczności sprawdzania informacji w tym rejestrze? W bankach taka sytuacja może być mało prawdopodobna. W końcu BIK to źródła informacji o charakterze podstawowym, które już na wstępie pozwala bankowi ocenić ryzyko udzielenia kredytu. Z BIK-u banki korzystają zawsze - przy rozpatrywaniu każdego wniosku kredytowego. Oczywiście trzeba powiedzieć, że sytuacje różnią się od siebie szczegółami i w niektórych przypadkach nawet banki, które na początku mogą być nieprzychylne wnioskodawcy ze względu na jego potknięcia w terminowym spłacaniu zobowiązań, po negocjacjach z przedsiębiorcą w końcu mogą zdecydować się na udzielenie mu wsparcia finansowego.

Jeśli prowadzimy firmę i zależy nam na uzyskaniu kredytu mimo widocznych opóźnień w spłatach, jakie widnieją w raporcie BIK, to dobrym pomysłem będzie skierowanie się do banków, które prowadzą swoją działalność właśnie pod kątem firm. Przykładem takiego banku jest choćby Idea Bank. Ogólnie można powiedzieć, że coraz więcej banków chce się specjalizować w ofertach dla przedsiębiorstw, nierzadko oferując swoje produkty firmom, które na rynku istnieją bardzo krótko.

Choć uzyskanie kredytu przez firmę bez konieczności weryfikacji informacji w BIK nie jest możliwe, to warto podjąć z bankiem negocjacje w sprawie kredytu. Obecnie oferty bankowe zmieniają się naprawdę szybko, więc może zdarzyć się również tak, iż uda nam się znaleźć ofertę, która w zakresie oczekiwanego scoringu BIK będzie bardziej liberalna.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam