Jak zdobyć kredyt gotówkowy bez sprawdzania w bazie BIK?

2014-05-22 11:38:00

Baza BIK służy weryfikowaniu wiarygodności kredytowej i pomaga w szacowaniu zdolności kredytowej osób wnioskujących o kredyty i pożyczki. A co jeśli historia w BIK-u nie przedstawia się najlepiej?

BIK prowadzi bazę danych, w której znajdują się informacje na temat historii kredytowej konsumentów i firm. Co więcej, BIK wystawia poszczególnym osobom scoring, czyli ocenę określającą ich wiarygodność kredytową. Banki, zanim przyznają komuś kredyt, zaglądają do BIK-u po to, aby zweryfikować sytuację finansową wnioskującego o pożyczkę i ocenić jego rzetelność w regulowaniu zobowiązań. Oczywiście oznacza to, że osoby, których historia nie prezentuje się zbyt pozytywnie, mają o wiele mniejsze szanse na uzyskanie pieniędzy niż te, które posiadają wysoki scoring BIK. A czy istnieje jednak możliwość uzyskania kredytu gotówkowego bez weryfikacji BIK?

Jeśli chodzi o banki, to te nie udzielają kredytów z pominięciem weryfikacji danych o wnioskodawcy w BIK-u. Dla banku najważniejsze jest bezpieczeństwo i minimalizacja ryzyka. Brak informacji z BIK-u o danym kliencie oznacza zwiększenie ryzyka kredytowego. To jest głównym powodem, dla którego banki częstokroć odprawiają z kwitkiem osoby z negatywną historią kredytową. Jeśli więc liczymy na kredyt gotówkowy bez BIK-u, to raczej nie do banku.

W tej sytuacji w poszukiwaniu pożyczek gotówkowych bez BIK-u należy skierować się do instytucji pozabankowych. Tutaj jednak należy wyjaśnić pewną kwestię terminologiczną. Trzymając się przepisów prawa, instytucje pozabankowe nie udzielają kredytów gotówkowych. W firmach pożyczkowych klient otrzymać może tylko pożyczkę gotówkową. Różnica polega na tym, że pożyczka nie jest zabezpieczona funduszem bankowym. Jej jedynym zabezpieczeniem są środki firmy, która jej udziela.

Co się tyczy kwestii sprawdzania BIK-u, to pod tym względem firmy pożyczkowe są bardziej liberalne niż banki. Dotyczy to w szczególności tych mniejszych instytucji, które walczą agresywnie o klientów. Tam rzeczywiście możemy uzyskać pożyczkę gotówkową, licząc na to, że nasze dane w rejestrze BIK nie zostaną zweryfikowane.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam