Kredyt gotówkowy a pożyczka gotówkowa - co lepsze?

2014-06-02 08:10:00

Wybór między kredytem gotówkowym a pożyczką to niewątpliwie trudny orzech do zgryzienia. Która forma kredytowania okaże się lepsza?

Banki w swojej ofercie mają zarówno kredyty gotówkowe, jak i pożyczki gotówkowe. Czym tak właściwie różnią się oba produkty i w efekcie - który jest lepiej wybrać?

Różnice między pożyczkami a kredytami mają charakter formalny.Te pierwsze regulowane są przez przepisy Kodeksu Cywilnego, a drugie przez przepisy prawa bankowego, stąd tylko banki mogą ich udzielać. Z perspektywy konsumenta, różnice między obiema formami kredytowania dotyczą przede wszystkim takich kwestii jak wysokość pożyczki, maksymalny okres spłaty, a także formalności. Te kwestie mają duże znaczenie dla kredytobiorcy, który chciałby wziąć kredyt bądź pożyczkę w banku czy instytucji pozabankowej.

Jeżeli interesuje nas kredyt gotówkowy, to warto wiedzieć, że będzie on zwykle tańszy od pożyczki. Wynika to stąd, że banki w przypadku tego produktu stawiają swoim klientom większe wymagania formalne. Aby uzyskać kredyt gotówkowy, należy wylegitymować się bardzo dobrą zdolnością kredytową, jak również odpowiednimi zaświadczeniami informującymi o tym, gdzie pracujemy i ile zarabiamy. Przed przyznaniem nam kredytu gotówkowego bank przeprowadzi dokładną weryfikację naszej historii kredytowej z wykorzystaniem raportu z BIK. Taka skrupulatna weryfikacja to warunek, który konsument musi spełnić, aby uzyskać kredyt, który pod względem finansowym jest bardzo atrakcyjny. Jeśli chcemy się rzeczywiście przekonać o tym, że kredyt będzie tańszy od pożyczki, to najlepiej jest sprawdzić i porównać koszty pożyczek pozabankowych i kredytów bankowych. Łatwo wówczas zobaczyć, że kredyt bankowy, choć wiąże się z większymi wymaganiami formalnymi, to tak naprawdę później zapewnia nam niezwykle korzystne warunki. Nie można tego powiedzieć o pożyczce pozabankowej.

Co się tyczy pożyczek gotówkowych w bankach, to działają one na trochę podobnej zasadzie jak pożyczki pozabankowe. Różnica jest oczywiście taka, że w banku nie czekają na nas dziesiątki poukrywanych opłat dodatkowych. Niemniej jednak z reguły pożyczka gotówkowa w banku jest droższa od kredytu gotówkowego. Ta rozbieżność bierze się stąd, że pożyczki wiążą się z mniejszymi wymaganiami formalnymi. Procedury wydawania decyzji kredytowej są zwykle uproszczone, a w niektórych przypadkach można otrzymać pieniądze na samo oświadczenie o dochodach. W ofercie banku pożyczki są także traktowane jako produkty skierowane specjalnie do osób legitymujących się niższym scoringiem.

Choć podstawowe różnice między pożyczkami i kredytami bankowymi są już w tym momencie znane, to wybór którejś z opcji jest zależny przede wszystkim od naszej aktualnej sytuacji, a przede wszystkim od naszej historii kredytowej i scoringu. Gdy te nie pozwalają na skorzystanie z tańszego kredytu, jedynym wyjściem pozostaje pożyczka - bankowa lub pozabankowa.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam