Kredyt na 60 tys. zł - lepszy gotówkowy czy hipoteczny?

2014-05-19 12:03:00

Często duże wydatki próbujemy finansować produktami bankowymi. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że większe kwoty, np. 60 tys. zł, lepiej pożyczać w ramach pożyczki hipotecznej niż zwykłego kredytu gotówkowego.

Załóżmy, że potrzebujemy większej ilości gotówki, która ma posłużyć np. na gruntowny remont domu. W tym celu musimy zdobyć aż 60 tysięcy złotych, a jedyną szansą na uzyskanie takiej kwoty są produkty bankowe. Większość ludzi uważa, że istnieje tylko jedno rozwiązanie, czyli kredyt gotówkowy. Rzeczywiście, banki nie powinny robić problemów z pożyczeniem nam takiej kwoty, pod warunkiem jednak, że będziemy mogli wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Kwestię kosztów i warunków spłaty pozostawimy na później.

Sprawdź też: Najwyższe kwoty kredytów, czyli ile maksymalnie pożyczy bank

Innym rozwiązaniem, z którego istnienia nie zdają sobie sprawy wszyscy, jest pożyczka hipoteczna. Taki produkt znajdziemy w każdym banku, a jej zaciągnięcie będzie tylko nieco bardziej czasochłonne niż w przypadku kredytu gotówkowego. Warunkiem uzyskania pożyczki hipotecznej będzie posiadanie nieruchomości, na której zostanie ustanowione zostanie zabezpieczenie w postaci hipoteki. Takie zabezpieczenie będzie dla banku zapewnieniem, że kwota pożyczki nawet w przypadku niewypłacalności pożyczkobiorcy będzie do odzyskania. Zakładając, że posiadamy własną nieruchomość i wysoką zdolność kredytową, które rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Kredyty gotówkowe należą do jednych z najwyżej oprocentowanych produktów bankowych. Dodatkowo okres spłaty w ich przypadku jest znacznie ograniczony - obecnie sięga maksymalnie 15 lat. Oprocentowanie pożyczki hipotecznej z pewnością będzie niższe, a do tego kredytobiorca będzie mógł wybrać choćby 30-letni okres spłaty. Różnica w koszcie całkowitym lub w miesięcznych ratach (w zależności od tego, na czym nam najbardziej zależy) będzie więc ogromna i zdecydowanie korzystniejsza w przypadku pożyczki hipotecznej.

Sprawdź też: Malejące vs równe - ile kosztują raty?

Niestety, pożyczka hipoteczna ma też swoje wady. Przede wszystkim samo ustanowienie zabezpieczenia na hipotece nie musi być dla każdego kuszącym rozwiązaniem. Nawet najmniejsze ryzyko utraty mieszkania może być paraliżujące. Warto też wziąć pod uwagę procedury przyznawania pożyczki hipotecznej. Dodatkowe opłaty, związane z wyceną mieszkania, prowizjami, wpisem hipotecznym do księgi wieczystej i inne, mogą sprawić, że koszt takiego kredytu znacznie wzrośnie, a same procedury będą trwały nawet tygodniami. Warto samodzielnie przekalkulować, co będzie dla nas bardziej opłacalne.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam