Dlaczego kredyt hipoteczny opłaca się bardziej od gotówkowego?

2014-04-15 14:27:00

Oprocentowanie kredytu hipotecznego potrafi być kilka razy niższe w porównaniu do kredytów gotówkowych. Czy to oznacza, że kredyt hipoteczny zawsze opłaca się bardziej niż tradycyjna pożyczka?

Polski rynek usług kredytowych to multum propozycji w zakresie pozyskiwania dodatkowych środków pieniężnych. Klient zastanawiający się nad wzięciem kredytu nie tylko musi wybrać między konkurencyjnymi bankami, ale również musi wybrać spośród ich różnorodnych produktów. Przykładem takiego trudnego wyboru jest decyzja, czy zdecydować się na kredyt hipoteczny czy też może postawić na kredyt gotówkowy.

Zacznijmy od podstawowych różnicy między oboma produktami. Kredyt hipoteczny to celowa pożyczka udzielana przez bank na długi okres czasu. Kredyty tego typu posiadają zabezpieczenie w postaci hipoteki i udzielane są na zakup lub budowę nieruchomości. W opozycji do kredytów mieszkaniowych stoją kredyty gotówkowe, czyli instrumenty powstałe z myślą o kupnie dóbr ruchomych. Takie kredyty mogą mieć różną wartość, choć zazwyczaj są mniejsze niż kredyty czy pożyczki hipoteczne. Kredyt gotówkowy to rozwiązanie interesujące dla wielu klientów, ponieważ nie wiąże się z koniecznością ustanawiania zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Podstawowym sposobem zabezpieczenia jest w tym przypadku pensja kredytobiorcy. Czasami również do kredytu (w zależności od jego wysokości) dołączana jest polisa ubezpieczeniowa. Takie pożyczki wykorzystuje się najczęściej do kupna takich dóbr, takich jak sprzęt elektroniczny, samochody czy też inne podobne przedmioty.

Klient, który zastanawia się nad tym, czy wybrać kredyt hipoteczny czy gotówkowy, powinien uświadomić sobie na pierwszym miejscu to, że oba produkty bardzo poważnie się różnią. Co więcej, te kredyty zazwyczaj identyfikuje się z innymi celami. Można jednak wyobrazić sobie sytuację w której kredyt hipoteczny i gotówkowy to realny wybór. Załóżmy, że na przykład planujemy budowę domu i nie wiemy, jaki kredyt wziąć. W takiej sytuacji wydaje się, że dużo lepszym rozwiązaniem od kredytu gotówkowego jest kredyt hipoteczny. Jego atutami w tej sytuacji są lepsze warunki finansowe jak również dłuższy okres spłaty. To automatycznie przekłada się na niższe raty i stanowi mniejsze obciążenie dla samego kredytobiorcy. Mimo wszystko, jeśli kwota kredytu nie przekracza 50-60 tys. zł, to biorąc pod uwagę multum formalności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego i ustanowieniem niezbędnych zabezpieczeń, kredyt gotówkowy - mimo większego kosztu - w ostatecznym rozrachunku będzie opcja zdecydowanie korzystniejszą.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam