Kredyty na 96 miesięcy, czyli wady i zalety długiego okresu spłaty

2014-04-01 09:03:00

Jeśli znamy wady i zalety długoterminowych kredytów, zaciąganych nawet na 96 miesięcy, to na pewno będzie nam łatwiej podjąć odpowiednią decyzję, co do wyboru najlepszego z naszej perspektywy okresu spłaty zaciąganej pożyczki.

Kredyty gotówkowe są chyba najbardziej popularnym wśród konsumentów rozwiązaniem dostępnym na rynku finansowym. Klienci interesują się kredytami tego typu, ponieważ przy mniejszych kwotach nie wymagają one dodatkowych zabezpieczeń, ponadto można je uzyskać na dowolny cel konsumpcyjny.

Coraz częściej kredyty gotówkowego (w szczególności te wysoko kwotowe) wymagają ustalenia w ich spłacie długiego okresu kredytowania. Może on mieć długość nawet do 96 miesięcy. Można spotkać dodatkowo produkty z okresem kredytowania na poziomie 10 lat. Taki okres jest wygodny jeśli pragniemy pożyczyć od banku dużą kwotę. Wtedy spłata będzie rozłożona na niskie raty. Dla wielu osób jest to argument ostateczny, który przekonuje do wyboru właśnie tak rozbudowanego harmonogramu spłat. Nie da się ukryć, że jest to kusząca propozycja, bo przecież lepiej płacić co miesiąc po 500 zł przez 5 lat, niż po 1500 zł w krótszym okresie. Dla domowego budżetu jest to łatwiejsze do zniesienia.

Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt gotówkowy z długim okresem spłaty, warto poznać wady takiego rozwiązania. Może to wszak nas przekonać do zreflektowania się w tej materii. Podstawowy problem kredytów z długim okresem spłaty to wzrost całkowitej sumy odsetek. Długi okres kredytowania oznacza, że musimy zapłacić za pożyczkę dużo więcej, niż gdybyśmy wzięli kredyt np. na 1 rok. Przyczyną jest naliczanie przez kredytodawcę oprocentowania w stosunku rocznym. Koszty obsługi wierzytelności drastycznie więc rosną z roku na rok. Długi okres kredytowania wcale nie musi być tak atrakcyjny, jak nam się wydaje, co najlepiej pokazują liczby. Weźmy pod uwagę koszt całkowity kredytu zaciąganego na 100 000 zł na okres 36 miesięcy, 60 miesięcy i 96 miesięcy, a okaże się, że w pierwszej opcji jego koszt wyniesie 18 tys. zł, przy drugiej 30 tys. zł, a przy trzeciej ponad 80 tys. zł.

Mając na uwadze te informacje, możemy w pełni świadomie wybrać pożyczkę dla nas. Jeśli pomimo wyższych kosztów przekonuje nas długi okres spłaty, to w porządku. Najważniejsze jest jednak, aby klient na samym początku dokładnie poznał finansowe konsekwencje swoich decyzji, mając świadomość tego, co traci, oraz tego, co zyskuje, wykonując taki a nie inny krok.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam