Szukasz taniego kredytu na 30 000 zł? Użyj kalkulatora!

2014-05-30 12:31:00

Każdy klient starający się o kredyt chciałby mieć kredyt jak najtańszy i na jak najkorzystniejszych warunkach. Czasami nie da się połączyć obu tych elementów, ale zawsze można sprawdzić, w jakim banku najtaniej pożyczyć pieniądze, np. w wysokości 30 000 zł.

W takich sytuacjach najbardziej pomocny jest kalkulator kredytowy, za pomocą którego można obliczyć miesięczną ratę kredytu. Oczywiście – w dużym przybliżeniu, ale przynajmniej mamy jakiś test porównawczy. Wynik obliczeń należy później porównać z ofertami kredytów gotówkowych w innych bankach i wybrać jak najtańszy kredyt. Pamiętajmy jednak, że ważne są również warunki, które banki stawiają przed starającymi się o kredyt. Nie są to wygórowane żądania, w przeciwieństwie np. do kredytów hipotecznych.

Wyliczenie rat kredytów gotówkowych przy pomocy kalkulatora jest stosunkowo proste. W odpowiednie pola kalkulatora kredytowego należy wpisać dane, a później wystarczy kliknąć „oblicz”, by kalkulator wyliczył przybliżoną miesięczną ratę kredytu. Rzecz jasna, takie wyliczenia nie będą obowiązujące dla banku, ale przynajmniej starający się o kredyt gotówkowy zorientuje się, gdzie szukać jak najtańszej oferty. Tak właśnie radzi zrobić Comperia.pl. Wpisując do kalkulatora takie dane, jak kwota kredytu, termin spłaty, czyli ilość rat, oprocentowanie kredytu oraz rodzaj rat, wyliczamy najniższą ratę, którą później porównujemy w co najmniej kilku bankach.

Jeżeli chcielibyśmy pożyczyć np. 30 tys. zł na 36 rat z oprocentowaniem 18 proc. oraz z równymi ratami, koszt raty miesięcznej kredytu wyniesie 1.084,57 zł, w tym: rata kapitałowa pierwszej raty – 634,57 zł, rata odsetkowa pierwszej raty – 450 zł. Suma kosztów odsetkowych za cały okres kredytowania wyniesie 9.044,52 zł. Oto cała filozofia korzystania z kalkulatora gotówkowego. Po sprawdzeniu zestawienia najkorzystniejszych ofert kredytów gotówkowych w porównywarce finansowej Comperia.pl i po podstawieniu określonych danych można znaleźć bank oraz jak najtańszy kredyt gotówkowy.

Czy takie wyliczenie wystarczy do podjęcia odpowiedniej decyzji? Jeżeli starającemu się chodzi o jak najtańszy kredyt – z pewnością. Dobrze jednak sprawdzić też inne parametry kredytu, takie np. jak dodatkowe opłaty, które banki stosują zazwyczaj przy udzielaniu jakichkolwiek kredytów, a także warunki kredytowe. Nie zapominajmy też, że oferty reklamowe kredytów niewiele mają wspólnego z rzeczywistymi. Najlepiej o szczegóły pytać w oddziałach banków.

Kredyty gotówkowe są bardzo ważnym produktem bankowym: gotówka zawsze jest nam potrzebna, a nie zawsze mamy jej wystarczająco. Często sięgamy po kredyty bankowe, a coraz częściej też, niestety, po pożyczki w instytucjach pozabankowych. Dlaczego „niestety”? Instytucje pozabankowe są poza kontrolą, więc mogą z kosztami swoich pożyczek robić, co tylko chcą. I robią – np. naliczając astronomiczne odsetki, sięgające nawet do kilkuset procent. Odradzamy korzystanie z usług pozabankowych firm pożyczkowych. Radzimy natomiast dokładne czytanie umów, oczywiście przed ich podpisaniem.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam