Które banki udzielą kredytu na 10 lat?

2014-04-28 18:13:00

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego pozwala zrealizować własne cele, jednak oznacza też konieczność regularnego spłacania rat, które czasami bywają zbyt uciążliwe. Rozwiązaniem problemu może być wydłużony okres spłaty, np. do 10 lat. Które banki udzielają kredytów z tak długim okresem kredytowania?

Kredyty gotówkowe posiadają swoje wady i zalety, które z jednej strony kuszą, np. możliwością przeznaczenia środków na dowolny cel, a z drugiej nakazują zastanowienie i ostrożność wynikającą ze stosunkowo wysokiego oprocentowania. Ten drugi powód może być mniej istotny w przypadku niskich kwot, jednak jeśli nie posiadamy wysokich dochodów, a potrzebujemy pożyczki na nieco wyższą kwotę, problem może mieć duży wpływ na nasze codzienne życie. W takim przypadku marzeniem wielu osób jest zmniejszenie wysokości miesięcznej raty, co najczęściej wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty kredytu i zaciąganiem kredytów konsolidacyjnych. Korzystając z porównywarki finansowej Comperia.pl, postanowiliśmy sprawdzić, które banki udzielą nam kredytu gotówkowego na kwotę 25 tysięcy zł z aż 10-letnim okresem spłaty. Na początku należy zaznaczyć, że standardowo kredyty gotówkowe posiadają znacznie krótszy okres spłaty, sięgający zazwyczaj nie więcej niż 8 lat. Dłuższe terminy zarezerwowane są głównie dla kredytów celowych, na czele z kredytami hipotecznymi.

W naszym zestawieniu pojawiło się więc tylko 5 banków, które sprostały wyzwaniu w postaci 120 miesięcznego okresu spłaty kredytu. Są to: Meritum Bank, Bank Pocztowy, Alior Bank, Bank BPH i BOŚ. Niestety, postawiony warunek znacznie zwiększył całkowity koszt kredytu, co jest wynikiem podwyższonych kosztów odsetkowych. Tylko najlepsi klienci w ocenie banku mogą liczyć na stosunkowo korzystne warunki, proponowane przez Meritum Bank, które oznaczają miesięczną ratę na poziomie 331 zł, ale całkowity koszt wynoszący już 39 733 zł. Standardowe oferty są już znacznie mniej korzystne i koszt kredytu może wzrosnąć do nawet do 54 tysięcy złotych (BOŚ Bank). Mimo wszystko nawet w najgorszym przypadku rata nie powinna przekroczyć 452 zł, co jednocześnie nie powinno być zbyt dużym miesięcznym obciążeniem, szczególnie jeśli wyobrazimy sobie sytuację, w której okres spłaty miałby wynosić np. 5 lat. Choć całkowity koszt kredytu byłby wtedy o wiele niższy, to jednak miesięczna rata mogłaby wynosić od 530 do nawet ponad 750 zł. Dodać też należy, że najniższe raty dostępne są dla osób z wysoką zdolnością kredytową, a więc też wysokimi miesięcznymi dochodami. Jeśli nie jesteśmy w stanie spełnić takich warunków, wydłużenie okresu spłaty może znaleźć uzasadnienie.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam