Najkorzystniejsze kredyty dla rolników na dowolny cel

2014-02-14 23:02:00

Z kredytów korzystają różne grupy zawodowe, w tym rolnicy. Zdarza się, że banki posiadają dla nich specjalne produkty, takie jak kredyty inwestycyjne, które mają pomóc rozszerzyć działalność rolniczą, jednak co będzie w sytuacji, gdy rolnik zechce zaciągnąć tradycyjny kredyt gotówkowy?

Teoretycznie rolnik, jak przedstawiciel każdej innej grupy zawodowej, ma możliwość ubiegania się o kredyty, nie tylko celowe, ale także gotówkowe, możliwe do wykorzystania na dowolny cel. Niestety, rzeczywistość może się okazać nieco bardziej skomplikowana. Istnieją bowiem banki, które z góry odmawiają udzielenia kredytów osobom pracującym w rolnictwie.

Rolnik łatwo nie ma - nawet w banku

Większość banków nie powinna odmówić rolnikowi możliwości ubiegania się o kredyt gotówkowy, przez będą oni podlegali standardowej procedurze weryfikacji zdolności kredytowej. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że w znacznej większości przypadków nie będą traktowani na najkorzystniejszych warunkach. Teoretycznie jeden z najniżej oprocentowanych kredytów - w BZ WBK - gdzie RRSO wynosić może już od 10,21 proc., a maksymalna kwota kredytu to 120 tysięcy złotych, wydaje się korzystnym rozwiązaniem, jednak bank zastrzega, że podane oprocentowanie jest dostępne tylko dla najlepszych klientów.

Sprawdź też: Które banki najtaniej pożyczą rolnikom?

W rzeczywistości trudno więc jednoznacznie określić, gdzie rolnik otrzyma najkorzystniejszy kredyt gotówkowy - zwykle poszczególne parametry pożyczki będą zależeć od indywidualnej sytuacji finansowej konsumenta i jego historii kredytowej. Oznacza to, że najlepszym posunięciem będzie udanie się przynajmniej do kilku banków z wnioskiem o przyznanie kredytu.

Jakie zaświadczenia będą potrzebne?

Rolnik ubiegający się o kredyt gotówkowy powinien mieć także świadomość tego, iż będzie zobowiązany do możliwie najrzetelniejszego udokumentowania źródła swoich dochodów. Zaświadczenie o dochodach z gospodarstwa rolnego można otrzymać w urzędzie gminy. Kolejną kwestią będzie zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w KRUS i podatkiem rolnym. Warto również zaznaczyć, że niektóre banki, jak np. Santander Bank, jako źródło dochodu potwierdzające zdolność kredytową uwzględnia także dopłaty bezpośrednie. Jeśli takowe pobieramy, warto udać się do właściwego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które wyda nam pisemną decyzję potwierdzającą ten fakt.

Możliwości rolników w zakresie otrzymywania kredytów gotówkowych i nie tylko są wprawdzie zawężone, jednak jeśli wykażemy się odpowiednią zdolnością kredytową, z pewnością znajdziemy instytucję, która będzie w stanie przedstawić nam interesującą ofertę.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam