Ubezpieczenie NNW czy od utraty pracy? Które najlepsze przy kredycie gotówkowym?

2014-04-24 15:08:00

Zainteresowani kredytem gotówkowym mają do wyboru różne rodzaje ubezpieczeń jego spłaty. Na którą polisę warto się zdecydować?

Coraz częściej klienci banków, którzy chcą skorzystać z kredytu gotówkowego, otrzymują propozycję polisy ubezpieczeniowej do pożyczki. Taka polisa wiąże się oczywiście z dodatkowymi wydatkami, które nierzadko są dość spore. Biorąc jednak pod uwagę szereg potencjalnych niebezpieczeństw, których zaistnienie może doprowadzić do problemów z regulowaniem należności, ubezpieczenie wydaje się być rozwiązaniem rozsądnym. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć w trakcie spłacania kredytu i przeszkodzić nam w wywiązaniu się z umowy. Problemem pozostaje jednak wciąż wybranie właściwej polisy skoro wybór jest bardzo bogaty.

Polisy ubezpieczeniowe do kredytów najczęściej mają charakter ubezpieczeń na życie, ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczeń od utraty pracy. W tym właśnie punkcie klient banku musi wybrać opcję dla siebie. Zastanówmy się przez chwilę, która z nich jest najlepsza. Zadaniem polisy na życie jest uregulowanie kredytu w wypadku śmierci kredytobiorcy. Druga opcja, czyli polisa następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), gwarantuje pokrywanie rat przez ubezpieczyciela w razie wypadku kredytobiorcy, który spowoduje na przykład jego trwałe lub czasowe inwalidztwo czy niezdolność do pracy. Ostatnia propozycja to polisa od utraty pracy, na mocy której ubezpieczyciel przejmie na siebie obowiązek spłacania określonej liczby rat kredytu w momencie, kiedy kredytobiorca utraci źródło zarobkowania w określonych przez OWU okolicznościach.

Skoro wiadomo już, na czym polegają poszczególne polisy, to można spróbować odpowiedzieć na pytanie, która z nich jest najlepsza. Jednoznaczna odpowiedź jest trudna do udzielenia. Każda z polis chroni nas w innym, równie ważnym aspekcie. Jeżeli musimy podjąć decyzję i wybrać między poszczególnymi polisami, to decyzja będzie zależeć od prywatnych obaw kredytobiorcy, który będzie obawiał się konkretnych zagrożeń. Żadne generalizacje raczej nie pomogą. Jeśli prowadzimy ryzykowny tryb życia, np. uprawiamy sporty ekstremalne, najlepszym ubezpieczeniem będzie polisa na życie/NNW, a jeśli obawiamy się, że firma, w której jesteśmy zatrudnieni, może niebawem upaść,  warto zdecydować się na polisę od utraty pracy.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam