Fakty i mity na temat ubezpieczeń do kredytów

2014-04-16 18:23:00

Oferty kredytów często związane są z koniecznością zakupienia ubezpieczenia. Czy tego typu polisy przynoszą korzyści?

Ubezpieczenie do kredytu to coraz częściej spotykany element, z którego istnienia warto zdawać sobie sprawę. Można czasami odnieść nawet wrażenie, że w tej chwili nie sposób dostać kredytu bez takiego ubezpieczenia. Oczywiście takie stwierdzenie nie jest prawdziwe, ponieważ na rynku finansowym istnieje wiele propozycji nie wymagających wykupienia polisy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenia kredytów to rozwiązanie, które powstało z myślą o tym, aby zwiększyć bezpieczeństwo po stronie kredytodawcy oraz kredytobiorcy. Z perspektywy kredytobiorcy taka polisa jest wygodna, ponieważ chroni go przed ewentualnymi problemami, jakie mogą pojawić się trakcie regulowania rat kredytu. Z kolei dla samego banku takie ubezpieczenie jest dodatkowym zabezpieczeniem spłaty wierzytelności. Często zdarza się nawet tak, że jeśli klient jest zobowiązany do nabycia polisy przy kredycie, to bank nie wymaga od niego dodatkowych zabezpieczeń.

Jako potencjalny kredytobiorca należy mieć dokładną opinię na temat polis kredytowych. Zacznijmy od tego, że na rynku usług finansowych jest coraz więcej ofert, które wymagają od nas kupna takiej polisy. Oznacza to, że polisa jest niejako nierozerwalnie związana z kredytem i nie sposób zdobyć jednego bez drugiego. W takiej sytuacji jako klient musimy zgodzić się na taką opcję chyba, że pójdziemy do innego banku.

Oczywiście na rynku są dostępne kredyty bez obowiązkowego ubezpieczenia. Czy w takiej sytuacji powinniśmy od razu rezygnować z polisy i nie zawracać sobie nią głowy? Jak to zwykle bywa, odpowiedź zależy od naszej sytuacji osobistej. Jeśli posiadamy umowę krótkoterminową, to taka polisa wydaje się być sensowną ochroną przed problemami z wypłacalnością. To samo dotyczy sytuacji kiedy wiemy, że nasz pracodawca ma problemy finansowe. Jeżeli z kolei pracujemy w rozwijającej się firmie, to takie ubezpieczenie wydaje się być zbędne. Będzie stanowić w takiej sytuacji niepotrzebny wydatek, który nas nie ochroni przed niczym, bo nie będziemy mieć problemów ze spłatą.

Podsumowując, polisa do kredytu to zawsze dodatkowe koszty. Jeśli jest ona obowiązkowa, to problem rozwiązany - musimy ją zakupić. Jeśli jednak możemy sami wybrać, warto dobrze się zastanowić i samemu zdecydować, czy takie rozwiązanie jest nam rzeczywiście potrzebne. Może się okazać, że będzie całkowicie zbędne.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam