Ubezpieczyłeś kartę zbliżeniową przed kradzieżą?

2014-01-10 11:08:00

Karty zbliżeniowe to w dzisiejszych czasach standard, podczas gdy jeszcze kilka lat temu niewiele banków mogło pochwalić się tego typu produktem. Konsumenci chętnie korzystają z tego rozwiązania, ponieważ pozwala im zaoszczędzić czas. Są jednak i tacy, którzy obawiają się kart z funkcją Pay Pass. Dlaczego?

Wygoda i komfort to główne zalety transakcji dokonywanych przy pomocy kart zbliżeniowych. Nie wymagają one od właścicieli podawania kodu PIN w przypadku płatności do 50 zł. Również tego względu wiele osób, obawiając się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy, postanowiło ubezpieczyć swoją kartę od kradzieży. Polisa jest dla nas gwarantem, że na wypadek ewentualnej utraty karty, środki, które znikną z naszego konta, zostaną nam zwrócone. Ubezpieczenie jest ważne nawet w przypadku, kiedy właściciel plastiku nie zastrzeże go niezwłocznie po jego straceniu. Większość polis tego typu chroni nas także przed pobraniem pieniędzy bezpośrednio z bankomatu przez osoby trzecie.

Cena ubezpieczenia karty zbliżeniowej

Podstawowym zabezpieczeniem karty zbliżeniowej jest to, że jej właściciel nie jest w stanie wykonać za jej pośrednictwem płatności powyżej 50 zł bez podawania kodu PIN. Mimo tego istnieje zagrożenie, że złodziej może zdobyć PIN posiadacza plastiku. Przykładem na to może być choćby głośna afera dotycząca ujawnienia faktu przechwycania danych użytkowników kart za pomocą nakładek, umieszczanych w bankomatach. Ubezpieczenie się na wypadek takiej sytuacji staje się więc pomysłem całkiem rozsądnym. Maksymalna kwota, jaką zwróci nam bank w ramach polisy, w przypadku kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wydanej do niego karty, różni się w zależności od instytucji ubezpieczającej. Na przykład, jeśli skorzystamy z Pakietu Bezpieczna Karta w mBanku, możemy liczyć na zwrot skradzionych pieniędzy w wysokości maksymalnie 150 euro, jakich dokonano przed zastrzreżeniem karty. Dodatkowo możemy liczyć na zwrot utraconej gotówki, jeśli zostanie zrabowana w czasie do 2 godzin od chwili podjęcia jej z bankomaty bądź uzyskania w ramach usługi cash back. Ochrona dotyczy maksymalnie 6 tys. zł.

Ile kosztuje wykupienie ubezpieczenia karty zbliżeniowej? Otóż w tym przypadku ceny również są uzależnione od polityki banku. W niektórych instytucjach finansowych klient dostanie ubezpieczenie za darmo w ramach użytkowania karty. Na bezpłatną usługę mogą liczyć klienci banku BNP Paribas. W innych bankach będziemy zobowiązani do uiszczania comiesięcznych opłat. Ceny tego typu ubezpieczeń w większości przypadków wynoszą kilka złotych w skali miesiąca. Przykładowo Pakiet Bezpieczna Karta w mBanku kosztuje zaledwie 3 zł miesięcznie. Koszt jest więc niewielki, a ubezpieczenie całkiem solidne.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam