Słyszałeś już o ubezpieczeniu telefonu?

2014-01-09 15:00:00

Telefony komórkowe oferują użytkownikom wiele nowych możliwości, przez co ich utrata staje się coraz bardziej dotkliwym problemem. Z tego powodu warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia komórki, oferowanego przez większość firm telekomunikacyjnych oraz ubezpieczeniowych. Sprawdźmy, co zapewnia polisa chroniąca telefon.

Wraz ze wzrostem funkcjonalności telefonów rosną ich ceny. Smartfony należą do najczęściej kradzionych sprzętów elektronicznych. Sprzyja temu zarówno powszechność ich użytkowania, jak i to, że bardzo łatwo je spieniężyć. Nierzadko telefon jest dość ważnym elementem naszego życia. Utrata zapisanych w nim danych może stanowić poważny problem dla osób używających go w celach biznesowych. 

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

Reakcją na straty ponoszone w wyniku coraz częstszych kradzieży telefonów są oferty ubezpieczeń. Znajdziemy je w firmach telekomunikacyjnych największych operatorów takich jak Orange, Play i T-Mobile, a dostępne są także dla klientów indywidualnych. Na ubezpieczenie komórki w Plusie mogą liczyć jedynie właściciele firm. Rekompensatę szkód związanych z utratą bądź zniszczeniem telefonu zaproponują nam również towarzystwa ubezpieczeniowe - PZU oraz Amplico.

Czy warto ubezpieczyć telefon?

Decyzja o ubezpieczeniu telefonu komórkowego zależy od kilku czynników takich jak koszt, stopień oraz cel wykorzystywania urządzenia. Wynagrodzenie strat może pozwolić na odzyskanie pieniędzy wydanych na sprzęt, co umożliwi nam sfinansowanie nowej komórki. Z drugiej strony warto pamiętać, że ubezpieczenie telefonu to stosunkowo nowy produkt na rynku finansowym. Z tego względu należy bardzo dokładnie wczytywać się w umowy, ponieważ mogą znajdować się w nich pewne kruczki bądź wyłączenia utrudniające odzyskanie pieniędzy.

Ubezpieczenia w firmach telekomunikacyjnych

Orange proponuje klientom pakiety zabezpieczające telefon przed uszkodzeniami mechanicznymi, dewastacją, nieautoryzowanymi połączeniami do określonej w umowie kwoty, kradzieżą wskutek włamania bądź rabunku. W poszczególnych ofertach Orange zapewnia ubezpieczenie urządzenia użytkowanego poza granicami kraju czy zwrot pieniędzy za dwie szkody rocznie obejmujące np. zalanie aparatu.

W Play można zabezpieczyć się przed przypadkowym uszkodzeniem telefonu, a wybierając pakiet poszerzony zapewnimy sobie rekompensatę szkód na wypadek kradzieży kieszonkowej, rabunku, nieuprawnionego użycia do 24 godzin wstecz od zgłoszenia krzywdy. 

T-Mobile zapewnia ochronę ubezpieczeniową, która obejmuje kradzież, nieuprawnione używanie i uszkodzenia mechaniczne. 

Warto zwracać uwagę na zapisy w umowach kredytowych

Gdy kupujemy ubezpieczenie telefonu, warto sprawdzić, co zapewnia nam poszczególny pakiet oraz jakie zapisy zawiera umowa. W najtańszych ubezpieczeniach konsument nie jest chroniony przed kradzieżą kieszonkową. Różne firmy inaczej określają sposób wypłacenia odszkodowania oraz wkład własny ciążący na ubezpieczonym. Z tego względu ubezpieczenie telefonu powinno być odpowiednio dobrane do potencjalnych szkód oraz zagrożeń.

Marzena Kazbieruk