Ile kosztuje ubezpieczenie quada?

2014-01-10 14:00:00

Pojazdy typu quad cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością. By móc nimi jeździć po drogach publicznych, należy wykupić ubezpieczenie OC. Ile zatem kosztuje ubezpieczenia dla quada?

Wraz z początkiem 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące prawa jazdy, w tym regulacje odnoszące się do quadów. Do 19 stycznia 2013 roku quadem mogła się poruszać osoba powyżej 13 roku życia, która była posiadaczem karty motorowej. Nowe przepisy wymagają od kierowcy quada posiadania prawa jazdy co najmniej kategorii A. Uzyskanie tego typu dokumentu jest możliwe po skończeniu 14 lat. Przy silniejszych silnikach w quadzie wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B lub B1. W nowych artykułach pojawiły się również zapisy wskazujące, że nabywający pojazd musi go zarejestrować oraz wykupić do niego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Quad jak każdy inny pojazd mechaniczny

W nowych regulacjach na temat prawa jazdy quady są traktowane niemal tak samo jak motocykle. Quady, tak jak wszystkie pojazdy poruszające się po drogach publicznych, muszą być zarejestrowane. Rejestracja zależy od stanu technicznego pojazdu. Quad musi posiadać nie tylko tablice rejestracyjne, ale także polisę OC bez względu na to, czy porusza się po drogach publicznych czy ścieżkach leśnych lub polnych.

Jak traktują quady ubezpieczyciele

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie tworzą dla quadów specjalnych ofert, ale traktują te pojazdy tak samo jak samochody. Dla quada można także wykupić specjalne ubezpieczenie dedykowane motocyklom, które pojawiło się u niektórych ubezpieczycieli.

Wyliczając składkę polisy OC ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiek, stan pojazdu i pojemność silnika. Przy polisach dla jednośladów towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają rozmiar motocykla, co przekłada się na możliwość uzyskania korzystniejszych warunków ubezpieczenia.

Warunki ubezpieczenia i koszty z nimi związane

Sprawdzając koszty ubezpieczenia dla quadów, rzadko można spotkać się ze szczególnym traktowaniem, a mianowicie ze zniżkami. Jeśli występują, to bardzo rzadko, a upusty dotyczą kierowców, którzy dodatkowo chcą ubezpieczyć motocykl. Ubezpieczyciele stosują liczne ograniczenia w polisach quadów, do których należy m.in. brak odpowiedzialności za wypadek mający miejsce poza polskimi drogami, które są utwardzone. W ubezpieczeniu quada może wystąpić również wkład własny lub franczyza, co przekłada się na sytuację, że szkody poniżej pewnej kwoty nie będą objęte ochroną. Ubezpieczyciele najczęściej wymagają zarejestrowania quada przed zakupem polisy ubezpieczeniowej. W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego stawka za OC quada waha się z reguły do 100 do 200 zł. Nieco tańszym rozwiązaniem, dostępnym dla klientów posiadających także motocykl, jest wybór ubezpieczenia takiego samego jak w przypadku wcześniej zakupionego jednośladu.

Emilia Kasińska