Co daje ubezpieczenie lokalu użytkowego?

2014-02-07 22:00:00

Posiadając lub wynajmując lokal użytkowy, warto pomyśleć o jego zabezpieczeniu poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

Lokal użytkowy może być wynajmowany lub może być własnością korzystającej z niego osoby. Przy wynajmie bardzo często właściciel nieruchomości ma wykupione ubezpieczenie od zdarzeń losowych. W przypadku, gdy wynajmowany lokal użytkowy nie jest chroniony, o polisę powinna postarać się osoba, która będzie użytkowała mienie nieruchome.

Z jakich ubezpieczeń lokalu warto skorzystać?

Do najczęstszych zagrożeń, które dotyczą lokali użytkowych, można zaliczyć pożar (wynikający z zaprószenia, uszkodzenia instalacji elektrycznej, urządzeń elektronicznych) czy np. zalanie na skutek awarii instalacji wodno-sanitarnych. Przed takimi zdarzeniami zabezpieczymy się wykupując polisę od ognia oraz innych zdarzeń losowych. Jest to jedno z najpopularniejszych ubezpieczeń, którego atutem jest ochrona lokalu użytkowego przed najkosztowniejszymi szkodami. Dodatkowo ubezpieczenie takie można wykupić bez problemu zarówno w ramach pakietu ubezpieczeń, jak i oddzielnej polisy.

Zabezpieczenie mienia

W lokalu użytkowym warto również zabezpieczyć pozostające w nim ruchomości. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm, które przechowują w lokalu dość drogie przedmioty. Wyposażenie można ubezpieczyć przed zdarzeniami losowymi jak też przed kradzieżą z włamaniem oraz rabunkiem. Takie polisy pozwalają na uzyskanie odszkodowania, które pomoże sfinansować nowe sprzęty.

Zakres ubezpieczenia

Wybierając konkretną ofertę, powinniśmy wziąć pod uwagę przeznaczenie lokalu użytkowego, który może stanowić pomieszczenie biurowe, gabinet lekarski, magazyn jak też lokal produkcyjny. Nie bez znaczenia jest również określenie, czy ubezpieczeniem ma być objęty cały budynek czy jedynie jego część, sam lokal użytkowy czy również pomieszczenia przynależne (którymi mogą być garaż czy piwnica). Zakres ubezpieczenia warto uzależnić od wartości zabezpieczanych nieruchomości.

Różne rodzaje polis dla lokali użytkowych

Wśród ofert ubezpieczeń lokali użytkowych często trudno znaleźć ofertę, która idealnie będzie odpowiadała oczekiwaniom klienta. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje polisy w formie pakietów, które nierzadko wymagają zakupu ubezpieczeń będących poza sferą zainteresowań klienta. Czasem można wykupić pojedyncze ubezpieczenia lokali użytkowych, choć stworzenie indywidualnego zakresu polisy nie jest łatwe.

Marzena Kazbieruk