Gdzie zdobyć tanie ubezpieczenie flotowe?

2013-12-23 19:00:00

Wystarczy już pięć aut w firmie, aby móc wykupić ubezpieczenie flotowe. Sprawdź, kto może się o nie ubiegać i jakie wymagania należy spełnić, by je otrzymać.

Jeszcze kilka lat temu kryteria przyznawania ubezpieczenia flotowego były bardziej restrykcyjne. Z tego rodzaju ubezpieczenia mogły korzystać tylko firmy, które posiadały na stanie minimum kilkanaście aut. Obecnie firmy ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom także małych i średnich przedsiębiorstw.

Kryteria przyznania ubezpieczenia dla floty

Nieduża firma transportowa czy dostawcza ma zazwyczaj do dyspozycji kilka samochodów. Choć większość firm ubezpieczeniowych nadal preferuje liczbę minimum 10 aut firmowych, to zdarzają się przypadki, gdzie możliwe jest uzyskanie ubezpieczenia dla floty już pięciu pojazdów. Ubezpieczenie flotowe wiążą się z kilkoma dostępnymi opcjami, z których może skorzystać przedsiębiorca. Przede wszystkim właściciel taboru pojazdów może dobrać do swoich potrzeb obowiązkowe ubezpieczenie OC, z zieloną kartą, dzięki której ubezpieczenie ważne jest również za granicą. Firma może też skorzystać z AC, ubezpieczenia od kradzieży, NNW czy też ubezpieczenia szyb, jak również pakietu obejmującego usługi moto-assistance.

Oczywiście, im większa jest flota, tym większe szanse na skuteczne negocjacje ma firma, w wyniku którym uzyska korzystniejszą ofertę ubezpieczenia grupy samochodów. Cena ubezpieczenia może się wówczas okazać naprawdę atrakcyjna, a przy tym firma zyska w pełni kompleksowy pakiet ochronny przed niepożądanymi zdarzeniami, w których ucierpiałyby auta.

W przypadku przyznawania polis indywidualnych kluczowe znaczenie ma wiek, marka oraz pojemność samochodu. W kwestii ubezpieczenia floty, kryteria mierzone są inaczej. Tabor jest oceniany jako całość i na tej podstawie powstaje wycena ubezpieczenia. Jeśli aut we flocie jest więcej, większe szanse ma przedsiębiorca na uzyskanie lepszej stawki ubezpieczenia. Drugorzędną kwestią, aczkolwiek też istotną, jest wartość aut oraz ich wiek. Ważna jest również historia napraw oraz szkód, w których brały udział auta z danej floty. Im więcej szkód, tym trudniej wynegocjować dobre warunki.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Firm ubezpieczeniowych na polskim rynku jest bardzo dużo. Każda z nich oferuje inne warunki, ma inne wymagania oraz oczekiwania. Niestety, poszukiwanie dobrej oferty na własną rękę może nie przynieść pozytywnych rezultatów. Warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się pośrednictwem ubezpieczeniowym i posiada dostęp do oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu klient może w jednej chwili zapoznać się z propozycjami wielu ubezpieczycieli.

Pośrednik ponadto będzie potrafił skuteczniej wynegocjować korzystniejsze warunki polis, wspomoże przedsiębiorcę podczas przygotowywania niezbędnych dokumentów i przeprowadzi firmę przez cały proces ubezpieczenia floty.

Renata Grochowska