Od czego zależy koszt ubezpieczenia ciągników siodłowych?

2014-02-03 18:00:00

Posiadacze samochodów ciężarowych muszą liczyć się z koniecznością wykupienia odpowiedniej polisy OC. W przypadku ubezpieczenia ciągnika siodłowego koszty tej operacji są dość wysokie, co zmusza nas do zadania pytania – dlaczego aż tak?

Różne firmy ubezpieczeniowe polisy OC i AC dla ciągników siodłowych oferują w różnej cenie, dlatego też właścicielom tych pojazdów może wydawać się, że znalezienie tej najkorzystniejszej oferty nie powinno być problemem. Rzeczywistość dla wielu z nich okazuje się jednak dość szokująca, a wszystko to przez wysokie koszty związane z zawarciem tego typu umowy ubezpieczenia.

Ciągniki siodłowe to rodzaj pojazdów, które są maksymalnie eksploatowane przez właścicieli, dlatego też ich zużycie i ryzyko usterek jest dość duże, co w połączeniu z wysokimi kosztami prac naprawczych musi mieć wymierny wpływ na koszty samej polisy. Kolejną kwestią są ewentualne szkody wyrządzone przez ciężarówki. Każdy samochód ciężarowy uczestniczący w zdarzeniu drogowym z pojazdami osobowymi spowoduje w większości przypadków wystąpienie znacznie większych uszkodzeń niż miałoby to miejsce w podobnej sytuacji, jednak zaistniałej między samochodami osobowymi. Z tego też względu w przypadku ubezpieczenia OC ciągników siodłowych koszty wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową będą zdecydowanie wyższe, co też przekłada się na koszt samej polisy.

Wymienione wyżej aspekty wpływają na ogólne ceny ubezpieczeń ciągników siodłowych, jednak należy też zauważyć, że każdy z tych pojazdów posiada określone cechy, znacznie różniące go od drugiego. Koszty polisy mogą się więc różnić w zależności od samego pojazdu, ale oczywiście także sam kierowca będzie miał wymierny wpływ na ostateczna cenę ubezpieczenia. Przysługujące nam zniżki za bezszkodową jazdę będą miały wpływ także na wysokość składki ubezpieczeniowej dla ciągników siodłowych. Pozostałe kwestie wpływające na cenę ubezpieczenia dotyczą parametrów określonego pojazdu. Tutaj znaczenie ma marka i model pojazdu, a przede wszystkim pojemność silnika i rodzaj stosowanego paliwa. Nie bez znaczenia pozostaje także jego wiek, a ściślej rzecz ujmując, data jego produkcji i pierwszej rejestracji.

Na podstawie wszystkich tych danych firma ubezpieczeniowa wyliczy ewentualne ryzyko związane z możliwością wystąpienia zdarzeń przewidzianych w OWU polisy i przedstawi jej cenę. Niestety, należy liczyć się z tym, że będzie ona dość wysoka, nawet mimo przysługującej właścicielowi pełnej, 60-procentowej zniżki.

Tomasz Słupczyński