Poznaj koszty ubezpieczenia ciągnika siodłowego

2013-12-31 17:00:00

Jeśli czeka nas konieczność ubezpieczenia ciągnika siodłowego, warto poznać i porównać koszty wykupienia odpowiedniej polisy OC i AC. Wyszukanie najlepszej oferty może wydawać się niezbyt proste, ale stosując się do kilku zaleceń, każdy może się nauczyć, na co warto zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczyciela.

Znalezienie korzystnej oferty ubezpieczeniowej polega na wyszukaniu tej, która oferuje jak najwięcej za przystępną cenę. Nie jest to jednak proste, gdyż składki OC są bardzo wysokie i z pozoru niewiele różnią się między sobą u poszczególnych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego coraz droższe

Od kilku ostatnich lat obserwujemy ciągły wzrost kosztów związanych z ubezpieczeniem pojazdów, w tym ciągników siodłowych. Duży wpływ na decyzję firm ubezpieczeniowych o podniesieniu stawek ma między innymi rozwój firm transportowych, które stale rozszerzają swoją działalność na coraz bardziej rozległe tereny, obejmujące również zagranicę. Wynika z tego, że auta więcej jeżdżą, są w ciągłej eksploatacji, a to się z tym wiąże, są bardziej narażone na kolizje i wypadki. Ceny usług stacji naprawczych tymczasem ciągle rosną.

Jeśli powstanie szkoda spowodowana przez samochód ciężarowy, będzie ona znacznie większa, aniżeli w przypadku szkody dokonanej przez auto osobowe. Koszty ponadto wzrastają, gdy powstają w wyniku wypadku, który miał miejsce za granicą. Jest to dla firm ubezpieczeniowych zbyt duże obciążenie finansowe, które nie przekłada się na zysk pochodzący ze składek ubezpieczeniowych. Skala odszkodowań, które musiały wypłacić firmy w ostatnich kilku latach jest tak duża, że znaczna część towarzystw ubezpieczeniowych proponuje stawki o wiele wyższe niż dotychczas, z te z kolei są prawie nie do przyjęcia dla sporej części klientów.

Jak znaleźć korzystną ofertę ubezpieczeniową?

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego jest obowiązkowe, a ze względu na wysokie koszty tego usług, ustalane przez agencje ubezpieczeniowe, stanowi to znaczne obciążenie finansowe dla właściciela pojazdu. Dlatego też zanim zapłacimy niewyobrażalnie wysoką składkę u dotychczasowego ubezpieczyciela, warto porównać inne oferty, gdyż część agencji nadal ma do zaoferowania oferty dość przystępne cenowo dla klientów.

W takiej sytuacji dobrze jest skorzystać z pomocy zawodowego agenta ubezpieczeniowego, który jest w stanie znaleźć polisę OC i AC znacznie tańszą niż ta, jaka jest proponowana klientom bezpośrednio w poszczególnych agencjach. Możemy zyskać na tym nawet kilkaset złotych na jednej składce ubezpieczeniowej. Pośrednik ma więcej możliwości w zakresie negocjowania wysokości opłat i lepsze narzędzia do poszukiwania intratnej oferty. 

Ilona Maciejuk