Plusy i minusy ubezpieczania budynków

2014-02-03 16:04:00

Posiadanie własnego mieszkania lub domu to z pewnością przywilej i marzenie wielu osób. Często pracujemy na własne M przez całe życie, jednocześnie spłacając kredyty mieszkaniowe zaciągane na bardzo wysokie kwoty. Z tego też względu warto zastanowić się nad ubezpieczeniem budynku.

Dom w każdym przypadku oznacza nie tylko wysoką wartość materialną, ale przede wszystkim sentymentalną. Wydawać by się mogło, że niezwykle ważne jest to, aby dbać o niego w możliwie najlepszy sposób, a jednym z nich jest właśnie ubezpieczenie budynku od różnego rodzaju szkód i zagrożeń. Na rynku finansów znajdziemy wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują różnego rodzaju polisy. Warto zastanowić się więc, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania i czy powinniśmy skusić się na ofertę którejś z tego typu firm.

Przede wszystkim należy wyobrazić sobie sytuację, w której posiadamy już od kilku lat mieszkanie, niezależnie od tego, czy kupione zostało na kredyt, za gotówkę czy nawet zostało otrzymane w spadku. W takim mieszkaniu zgromadziliśmy cały dorobek swojego życia, a na doprowadzenie lokum do stanu, w jakim się obecnie znajduje, poświęciliśmy nie tylko mnóstwo pieniędzy, ale też czasu. Mieszkanie takie posiada też oczywiście określoną wartość materialną. Nagle w jednej chwili przez losowe zdarzenie, którym może być pożar, powódź, a nawet kradzież, tracimy część lub całość naszego dorobku i w ciągu kilku sekund okazuje się, że zostaliśmy z niczym. W rzeczywistości zaistnienie takiej sytuacji nie musi oznaczać tragedii, jeśli nieruchomość została zaopatrzona w odpowiednią polisę ubezpieczeniową, która może pozwolić nam stanąć na równe nogi. To oznacza też, że ubezpieczenie budynku samo w sobie jest korzystne i może uchronić jedną z najcenniejszych rzeczy w naszym życiu. Zalet ubezpieczeń można wymieniać wiele i dotyczą one praktycznie każdego aspektu, który może objąć polisa, a samo gwarantowane przez nią bezpieczeństwo materialne jest nieocenione.

Wszystko to nie oznacza jednak, że ubezpieczenie budynku nie posiada żadnych wad. Te w głównej mierze dotyczą nieścisłości występujących w ogólnych warunkach ubezpieczenia i braku odpowiedniej wiedzy wśród klientów firm ubezpieczeniowych. Podpisanie polisy bez zapoznania się z jej warunkami może pozbawić nas prawa do odszkodowania w wielu sytuacjach, których zaistnienie jest wielce prawdopodobne. Problem ten można jednak łatwo rozwiązać, wczytując się dokładnie w OWU. Inną kwestią jest wypłata odszkodowań i mozolne procedury konieczne do przejścia, które mają na celu udowodnienie, że odszkodowanie nam się należy. Warto również znać wymagania firmy ubezpieczeniowej w kwestii np. wymogów stawianych przed klientami ubezpieczającymi dom. Brak posiadania odpowiedniej instalacji antywłamaniowej może bowiem pozbawić nas nie tylko skradzionego majątku, ale też odszkodowania z polisy.

Ilona Maciejuk