Pułapki ubezpieczenia biletu lotniczego

2013-12-27 19:00:00

Ubezpieczenie biletu lotniczego nie zawsze się opłaca. Kiedy warto się na nie decydować, a kiedy tej opcji lepiej zrezygnować?

Wymarzone wakacje czy ważny wyjazd biznesowy wiążą się często z koniecznością odbycia dalekiej podróży, w którą udajemy się samolotem. Podczas zakupu biletu na samolot pojawia się dylemat - czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie biletu lotniczego, czy też nie narażać się na jego koszt. Co wybrać?

Ubezpieczenie od utraty bagażu

Kiedy bierzemy pod uwagę ubezpieczenie biletu lotniczego, musimy mieć na względzie, że firma, która nam go udzieli, może zawrzeć w polisie informacje o wyłączeniach odpowiedzialności. Ich obecność może sprawić, że samo ubezpieczenie może okazać się mało korzystne dla jego posiadacza. Wyłączenia mogą skutkować tym, że ubezpieczony tak naprawdę zostanie pozbawiony możliwości ubiegania się o zwrot wartości skradzionego lub zaginionego bagażu w sytuacjach, która statystycznie są najczęstszą przyczyną ponoszenia tego typu strat. Ubezpieczenie biletu tymczasem kosztuje - zazwyczaj wynosi ok 2-3 % ceny biletu.

Ubezpieczenie zwrotu biletu lotniczego

Zakupu biletu lotniczego z reguły dokonujemy dużo wcześniej niż tuż przed samą datą wylotu. Często poszukujemy najtańszej oferty, która pozwoli zaoszczędzić na cenie biletu. Niestety pułapką tanich promocji jest najczęściej brak możliwości zwrotu biletów. Życie jednak potrafi zaskoczyć i może pojawić się sytuacja losowa, która spowoduje zmianę planów. Jeśli klient obawia się tego typu zdarzenia, a konkretnie sytuacji, gdzie do wylotu nie dojdzie z różnych przyczyn, może skorzystać z ubezpieczenia. Ubezpieczenie biletu lotniczego najczęściej wykupuje się wraz z biletem lub też w niedługim czasie po jego zakupie. Warto jednak znaleźć dobrą ofertę i dokładnie czytać warunki podpisywanej umowy, gdyż prawidłowe jej odczytanie daje możliwość negocjacji korzystnej oferty. W najlepszym wypadku koszt biletu zostanie zwrócony w całości.

Jeśli podpiszemy druk, z którym wcześniej nie zapoznamy się dokładnie, może się okazać, że ubezpieczenie nie będzie miało większego sensu, gdyż obwarowania, jakie się w nim pojawią, będą zbyt restrykcyjne. W większości przypadków zwrot pieniędzy otrzymamy w momencie ciężkiej choroby właściciela biletu, osoby, która miała z nim podróżować, czy też śmierci kogoś bliskiego, włamania do domu lub utraty pracy. Jeśli powód rezygnacji z podróży jest mniej poważny, szanse na zwrot kosztów praktycznie nie istnieją. Podobnie zwrotu nie otrzymamy, gdy pojawią się utrudnienia w ruchu lotniczym.

Z polisy warto skorzystać wtedy, kiedy wiemy, że może nadejść sytuacja, która wymusi na nas odwołanie lotu, związana przykładowo z chorobą bliskiej osoby. Warto przy tym zapoznać się z aneksami samej polisy. Znaczna część firm nie zwraca kosztów biletu w przypadku przewlekłej choroby posiadacza biletu. Polisa nie opłaca się również, gdy nie obejmuje opłat lotniskowych, gdyż stanowią one zwykle sporą część wydatków związanych z wylotem. Warto natomiast sięgnąć po ubezpieczenie, gdy bilet jest naprawdę kosztowny i nie obejmują go żadne promocje, ani wyłączenia. 

Marzena Kazbieruk