Czy warto ubezpieczać bagaż?

2013-12-23 20:10:00

Ubezpieczenie bagażu z pozoru wydaje się niepotrzebnym wydatkiem - nikt w końcu z góry nie zakłada, że w podróży zaginie akurat jego walizka. Czasem jednak warto zabezpieczyć się na taką ewentualność.

Ubezpieczenie bagażu jest kwestią istotną, zwłaszcza, że przez część podróży nie mamy nad nim bezpośredniej kontroli. Znajduje się w luku bagażowym, hotelu, motelu, czyli miejscach, gdzie narażony jest na zaginięcie czy kradzież.

Zasady ubezpieczenia bagażu

Zadaniem dobrego ubezpieczenia jest zabezpieczenie bagażu przed jego uszkodzeniem, utratą lub zniszczeniem. Dlatego też w standardowym pakiecie znajduje się zazwyczaj ochrona przed wszystkimi wyżej wymienionymi zdarzeniami losowymi. Jeśli zależy nam na wzbogaconej opcji ubezpieczenia, możemy rozszerzyć ją o możliwość ubezpieczenia sprzętu, między innymi narciarskiego, który jest zazwyczaj bardzo kosztowny. Możemy ubezpieczeniem objąć również sprzęt do uprawiania sportów morskich, sprzęt filmowy czy też fotograficzny. Oferta ubezpieczenia przewożonych przedmiotów podczas podróży lotniczych jest naprawdę szeroka, dlatego warto poszukać tej najbardziej korzystnej.

Przy określaniu sumy ubezpieczenia musimy koniecznie brać pod uwagę realną wartość rzeczy, które zabieramy w podróż. Tylko wtedy jesteśmy w stanie wyegzekwować odpowiednią wysokość odszkodowania, które pokryje choć część kosztów za powstałą stratę.

Na co warto zwrócić uwagę

Jak w przypadku każdego innego rodzaju ubezpieczenia, również i w tym warto zwrócić uwagę na zakres odpowiedzialności ze strony firmy ubezpieczeniowej. Zwłaszcza, gdy chodzi o kradzież bagażu, gdyż często towarzystwo ubezpieczeniowe znacznie ogranicza zakres ochrony, którą obejmuje bagaż klienta. Wskutek zawężenia kręgu przyczyn zaginięcia bądź zniszczenia pakunków, objęte ochroną ubezpieczeniową mogą ostatecznie zostać tylko te zdarzenia, które w rzeczywistości mogą mieć nikłe szanse na wystąpienie.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy zakład ubezpieczeń, w chwili wypłaty odszkodowania, wypłaci kwotę pomniejszoną o stopień amortyzacji, czyli tzw. ubezpieczenie na wartość rzeczywistą. Wykupując polisę warto zwrócić również uwagę na fakt, czy za otrzymane odszkodowanie kupimy sobie nowy sprzęt, czy pokryje ono stratę powstałą na skutek utraty bagażu. Ważna jest tutaj kwestia tzw. ubezpieczenia na wartość odtworzeniową lub nową. Jeśli zatem planujemy ubezpieczenie bagażu, warto zdecydować się na to, które obejmie powyższe zdarzenia. Szczególnie, że otrzymanie pełnej kwoty za straty, które nas spotkają, pozwoli na zakup nowych rzeczy.

Jeśli nasz bagaż jest kosztowny, zawiera drogi sprzęt czy akcesoria, warto wykupić ubezpieczenie bagażu. Jeśli przewozimy tylko rzeczy podręczne, niskiej wartości, z oczywistych względów, ubezpieczenie nie jest potrzebne.

Emilia Kasińska