Jak ubezpieczyć auto w UK?

2014-02-11 19:09:00

 Ubezpieczenie auta w UK nie jest trudne. Wystarczy poznać kilka zasad, którymi kierują się firmy ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie auta, znajdując się w Wielkiej Brytanii, nie jest skomplikowane. Co ciekawe, wszystkie formalności można załatwić przez Internet: wypełnić formularz, zapłacić kartą, następnie odebrać ubezpieczenie i spokojnie jeździć autem.

Proces ubezpieczenia auta w UK

Jeśli postanowimy ubezpieczyć auto za granicą, najpierw za pomocą specjalnych stron internetowych porównujemy ofertę poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Następnie wybieramy najbardziej korzystną, wypełniamy formularz, opłacamy i jeździmy. Ubezpieczenie auta online może być również bardziej korzystne aniżeli to, które zaproponują nam w siedzibie danej instytucji.

Dla Polaków najtrudniejsze jest wypełnienie formularza w języku angielskim, wielu osobom to sprawia problem. Jeśli zainteresowany nie zna angielskiego, może skorzystać z pomocy firm oferujących tłumaczenie umowy. Jedną z nich jest Optima Direct. Polskojęzyczna firma wspiera klienta nie tylko podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej, ale również gdy zdarzy się wypadek, kolizja lub kradzież auta.

Cena polisy ubezpieczeniowej w Anglii

Ubezpieczenie auta w UK nie jest tanie. Podobnie jak w Polsce, duże znaczenie mają: wiek ubezpieczającego auto, wiek oraz stan auta, pojemność, wielkość oraz miejsce trzymania pojazdu. W angielskim ubezpieczeniu auta ważną rolę pełni excess, czyli tzw. wkład własny. Każde ubezpieczenie go posiada, ale kierowca może go oczywiście zwiększyć, dzięki czemu osiągnie więcej zniżek i większą kwotę do wypłaty w razie wypadku, stłuczki.

Analizowane ubezpieczenie samochodu obejmuje również zniżki, które kierowca otrzymał jeszcze w kraju. Nie wszystkie firmy respektują jednak polskie zniżki. Warto wcześniej zwrócić uwagę, czy dany ubezpieczyciel je zaakceptuje. Ubezpieczenie auta obejmuje tylko obszar UK. Jeśli będziemy wjeżdżać na teren innego kraju, należy je wcześniej rozszerzyć na kolejne państwa europejskie.

Wybór polisy

W UK można wybierać spośród trzech rodzajów ubezpieczeń. Polisa Third Party to minimum, które obowiązuje każdego kierowcę. Jeśli zdarzy się wypadek, odszkodowanie dostanie pieszy, drugie auto, czyli osoba pokrzywdzona przez kierowcę, ale on sam już nie. Jeśli chcemy ubezpieczyć się również od skutków pożaru, kradzieży lub działania osób trzecich, należy wykupić polisę Third Party Fire and Theft. Polisa Comprehensive to kompleksowe ubezpieczenie, odpowiednik polskiego AC. 

Marzena Kazbieruk