Masz ubezpieczenie AC? Możesz spać spokojnie

2014-01-09 15:50:00

Kupno samochodu to droga inwestycja. Sam zakup auta to dopiero początek czekających nas wydatków. Zanim zaczniemy marzyć o dalekich podróżach naszym nowym autem, musimy rozważyć wykupienie ubezpieczenia AC oraz wybór firmy, z którą podpiszemy umowę.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest w naszym kraju obowiązkowe. Właściciel zarejestrowanego auta jest zobligowany jest do posiadania polisy OC. Chroni ona kierowców przed kosztami związanymi z wszelkiego rodzaju kolizjami drogowymi.

Czym jest ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie Autocasco to dodatkowy pakiet ochronny kierowcy. Stanowi ono fakultatywną możliwość, z której kierowca może, ale nie musi, skorzystać. Przed czym chroni AC? Jest parasolem ochronnym między innymi na wypadek utraty auta lub jego wyposażenia. Dodatkowo w momencie kiedy my sami uszkodzimy nasz samochód ubezpieczyciel również wypłaci nam odszkodowanie. Wybierając AC powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale i zakresem rekompensowanych szkód. W przeciwieństwie do asekuracji oferowanej przez OC obszar działań polisy AC różni się w zależności od instytucji. Każda firma ubezpieczeniowa samodzielnie określa ogólne warunki ubezpieczenia.

Rodzaje ubezpieczenia AC

Ubezpieczenie AC dzieli się na kilka grup. Pierwsza z nich to ubezpieczenie AC dotyczące ryzyk nazwanych. Ten segment polisy chroni nasze auto przed następstwami szkód spowodowanych przez pożar, kradzież, wandalizm lub zalanie. Kolejny zespół ubezpieczeń tworzą ryzyka nienazwane, a więc wszystkie inne okoliczności, na skutek których nasze auto zostało uszkodzone. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa obszar działania polisy, dlatego bardzo ważne jest ustalenie wszystkich warunków przed podpisaniem umowy. Warto zauważyć, że ubezpieczenie od ryzyk nienazwanych zapewnia szerszą ochronę, ponieważ obejmuje większy zakres usług. Nie bez powodu jest zatem pakietem droższym.

Wyłączenie odpowiedzialności

Każdy ubezpieczyciel we własnym zakresie określa próg odmowy odpowiedzialności za daną szkodę. Oczywistym faktem jest to, że firma nie wypłaci nam odszkodowania w sytuacji, kiedy prowadziliśmy nasz pojazd pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Ponadto pieniędzy nie otrzymamy, jeżeli podczas kradzieży kluczyki do samochodu zostały w środku auta.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie AC zdecydowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo chroniąc nas przed szkodami wynikłymi na skutek działań niezależnych od nas. Firmy zaoferują konkurencyjne ceny, zwłaszcza jeżeli decydujemy się na ubezpieczenie OC i AC w jednej instytucji.

Tomasz Słupczyński