Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Ubezpieczenie pokryje koszty

2014-02-20 02:00:00

 Zalanie mieszkania to realne doświadczenie dla każdego. Co obejmuje wówczas ubezpieczenie?  

Zepsuta pralka lub odkręcony kran. W takiej sytuacji możemy doprowadzić do zniszczeń znacznej części mieszkania. Niestety, nie tylko swojego, ale również sąsiada.

Podstawowa polisa mieszkaniowa

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania przed zalaniem sprawi, że jeśli zaleje nasze lokum sąsiad, który był nieuważny i spowodował u nas straty, odzyskamy część kosztów. Pozwolą one na pozbycie się zniszczeń. Jednakże podstawowe ubezpieczenie nie obejmie strat związanych z zalaniem przez nas mieszkania sąsiada. Wówczas wypadek pozostanie naszą prywatną kwestią, którą opłacimy z własnej kieszeni.

Jeszcze gorsza opcja jawi się w momencie, gdy właściciel lokum, który jest również sprawcą zdarzenia, nie posiada żadnego ubezpieczenia mieszkania. Taka ewentualność jest bardzo ryzykowna. Przez swoją niefrasobliwość musi pokryć koszt remontu nie tylko swojej łazienki, ale i sąsiada. O ile własną można odnowić tanim kosztem, o tyle sąsiad może stwierdzić, że chce przywrócić zniszczonemu pomieszczeniu standard sprzed zalania. Gorzej, jeśli było świeżo wyremontowane lub wyłożone drogimi płytkami. Koszt przedsięwzięcia może być tak duży, że o wiele tańszą wersją jest ubezpieczenie. Wówczas zalanie sąsiedniego mieszkania nie będzie koszmarem nocnym.

Ubezpieczenie mieszkania wzbogacone o OC

Sytuacja diametralnie się zmieni, gdy wzbogacimy nasze ubezpieczenie o pakiet odpowiedzialności cywilnej (OC). Odpowiedzialność cywilna to nie tylko określenie związane z ofertą ubezpieczeniową, to również stan, który powinien towarzyszyć każdemu człowiekowi żyjącemu w sąsiedztwie innych osób. Rozszerzone ubezpieczenie pokryje najważniejsze koszty, a zalanie mieszkania nie będzie już tak obciążającym portfel problemem. Ubezpieczyciel nie tylko zapłaci za wszelkie poniesione straty, ale również za zniszczenia powstałe pod dachem sąsiada.

Wybranie dobrej polisy, która ubezpieczy nas od szkód od nas niezależnych, losowych, jest ważne. Na co dzień nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak duże mogą spotkać nas wydatki w przypadku zalania mieszkania swojego lub sąsiada. Zwłaszcza że roszczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej przedawniają się dopiero po kilku latach od przykrego wydarzenia. Warto wykupić pełne ubezpieczenie i mieszkać spokojnie.  

Tomasz Słupczyński