Co daje ubezpieczenie w podróży?

2014-01-21 15:51:00

Ubezpieczenia, które wykupujemy jeszcze w kraju, przydadzą się w podróży. Nieważna jest odległość, jaką pokonamy. Podczas każdego wyjazdu zagranicznego mogą pojawić się kłopoty.

Każdy, kto wybiera się w podróż, powinien skorzystać z ubezpieczenia. Nieważny jest cel podróży czy też środek transportu, jakim będziemy się poruszać. Wyjazd za granicę zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia nieszczęśliwego wypadku lub też pojawieniem się innych, niesprzyjających okoliczności.

Co daje ubezpieczenie w podróży?

Wybierając się na romantyczny wyjazd do Paryża czy spokojne zwiedzanie zabytków do Pragi często nie bierzemy pod uwagę faktu, że może nam się przytrafić jakieś nieszczęście. Wydaje nam się, że dobre ubezpieczenie potrzebne jest tylko w przypadku, gdy wybieramy się tylko na ekstremalny wypoczynek, typu narty w Austrii, gdzie będziemy uprawiać niebezpieczne sporty. Często jednak wypadek potrafi przydarzyć się w najmniej spodziewanej sytuacji. Spacerując, możemy przecież w każdej chwili potknąć się o krawężnik czy wystającą kostkę brukową i skręcić nogę. Podobnie dotknąć nas mogą choroby, które wywoływane bywają często zmianą klimatu czy też nagłą zmianą sposobu żywienia. Właśnie przed konsekwencjami poniesienia kosztów leczenia, jakie będą skutkiem opisanych ewentualności, ochronić nam mogą ubezpieczenia, które przydadzą się nie tylko w podróży pełnej przygód.

Polisa na czas wyjazdu przyda się również wtedy, gdy zostaną nam skradzione bagaże, zaginą lub też zostaną uszkodzone. Może również zapobiec konieczności wypłacenia z własnej kieszeni odszkodowania osobie trzeciej, gdy to my będziemy sprawcami wypadku, doprowadzając do czyjegoś uszczerbku na zdrowiu. Dobre ubezpieczenie ochroni zatem przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, choroby i kradzieży.

Jak dobrać ubezpieczenie?

Korzystna polisa to taka, która jest idealnie dopasowana do potrzeb ubezpieczonego oraz celu i charakteru podróży. Jeśli wybieramy się w bardziej ekstremalną podróż, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia i odpowiedzialności cywilnej. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz wyjazd dojdzie do skutku, warto ubezpieczyć się również od kosztów odwołania wyjazdu czy też anulowania biletu lotniczego lub noclegu.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie podczas wyboru polisy z internetowych kalkulatorów ubezpieczeń podróżnych. W interaktywnym formularzu na jednym z wybranych portali internetowych, oferujących takie narzędzia, zaznaczamy od czego chcemy być ubezpieczeni i na jaką kwotę. Kalkulator wskaże kilka ofert, z których wybierzemy najkorzystniejszą.

Ubezpieczenia turystyczne, które znajdują się w ofercie biur ubezpieczeniowych, mają różny zakres ochrony oraz cenę. Warto wybrać taki pakiet, który sprawdzi się idealnie w podróży, jaką zaplanowaliśmy.

Emilia Kasińska