Planujesz wyjazd za granicę? Nie zapomnij o ubezpieczeniu

2014-01-20 23:00:00

Wyjeżdżając za granicę, wielu z nas nie myśli o ubezpieczeniu. Niestety, wakacje to nie tylko przyjemność, ale często też problemy związane z nieprzewidzianymi wypadkami, dlatego warto dokonać zakupu ubezpieczenia podróży.

Statystyczny turysta, planując wyjazd zagraniczny, nie bierze pod uwagę faktu, że może coś mu się przytrafić, że może zachorować, mieć wypadek. Jeśli pojawia się myśl o ubezpieczeniu, to wybieramy najczęściej jakiekolwiek, które zaoferuje biuro podróży. Wbrew pozorom warto poszukać ubezpieczenia, które na większą skalę otoczy nas ochroną, a dzięki niemu wyjazd za granicę będzie na pewno miło wspominanym wypoczynkiem. Pośpiesznie wybrana polisa, często nie jest dostosowana do charakteru ryzyka, jakie wiąże się z danym wyjazdem zagranicznym.

Różnice pomiędzy ubezpieczycielami

Teoretycznie ubezpieczenia w różnych towarzystwach są do siebie podobne, ale decydując się na wyjazd za granicę należy wziąć pod uwagę to, co będziemy robić podczas wypoczynku. Podstawowe ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków, utratę bagażu podróżnego i usługi assistance. Ważne jest jednak poznanie ogólnych warunków ubezpieczenia, czyli OWU. Dowiemy się z nich, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności za powstałą szkodę. Niestety, lista wyłączeń jest zazwyczaj długa, dlatego warto ją dokładnie przeanalizować. Ubezpieczenie podstawowe przykładowo nie obejmuje bardzo często ekstremalnych sportów oraz leczenia chorób przewlekłych.

Ubezpieczenie na krótkie wyjazdy

Jeśli obywatel Unii Europejskiej zachoruje na jej terenie, ale poza granicami swojego kraju, ma prawo do bezpłatnego leczenia. Prawo ubezpieczeniowe wyraźnie jednak wskazuje, że choroba nie może być przewlekła. Zatem polisa obejmie raczej mniej poważne zachorowania, typu przeziębienie czy grypa.

Prawo do leczenia mają wszyscy obywatele Unii, ale konieczne jest posiadanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego, zwanej EKUZ. Karta ta potwierdza, że jesteśmy ubezpieczeni w jednym z krajów UE. Można ją bezpłatnie wyrobić w macierzystym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Teoretycznie, jeśli nie posiadamy karty, opieka powinna zostać nam udzielona, ale zapewne trzeba będzie za nią zapłacić. Pieniądze zostaną nam zwrócone przez NFZ, ale dopiero po powrocie do kraju. Musimy przy tym pamiętać, że polisa obejmuje jedynie przypadki nagłej potrzeby leczenia. Jeśli zaplanujemy sobie wizytę w szpitalu zagranicznym, to ubezpieczenie nie pokryje jej kosztów.

Biorąc pod uwagę wyjazd za granicę, musimy dokładnie przejrzeć oferty ubezpieczycieli i wybrać te polisy, których oferta jest dla nas najbardziej korzystna i zgodna z charakterem podróży.

Marzena Kazbieruk