Czy warto korzystać z ubezpieczeń dla młodych kierowców?

2014-02-10 07:00:00

 Ubezpieczenia samochodowe dla młodych kierowców to spory wydatek. Która firma oferuje najkorzystniejsze polisy OC?

Koszty związane z pierwszym autem są spore. Młody kierowca musi nie tylko opłacić i zdać kurs na prawo jazdy, ale również nabyć samochód i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Niestety, na początku swojej "kariery motoryzacyjnej" nie przysługuje mu pakiet zniżek za bezkolizyjną jazdę. Musi to wypracować wraz z upływem czasu. Warto jednak zbadać rynek firm ubezpieczeniowych i poszukać najlepszej oferty ubezpieczeń aut.

Jak kupić tańsze ubezpieczenie?

Statystyki jasno wskazują, że młodzi kierowcy są często sprawcami wypadków, a główną przyczyną jest brawura na drodze. Jednakże część ubezpieczycieli daje szansę początkującym kierowcom.

Ergo Hestia w polisie samochodowej pod nazwą You Can Drive proponuje dość niską składkę ubezpieczeniową. Oferta jest godna uwagi, ponieważ w porównaniu do innych daje możliwość zaoszczędzenia nawet 500 zł. Jednakże jej adresatami są wyłącznie młode osoby, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Płacą tańszą składkę i jednocześnie tworzą historię kierowcy u pierwszego ubezpieczyciela.

Pomoc członka rodziny

Z praktycznego punktu widzenia ubezpieczenie dla młodych kierowców nie jest opłacalne, dlatego wielu z nich sięga po wsparcie członka rodziny, który ma dłuższy staż jako kierowca. Jeśli dodatkowo wyróżnia się bezkolizyjną jazdą, może dysponować bogatym pakietem zniżek. Jeśli mamy możliwość skorzystania z pomocy takiej osoby, to ubezpieczenie stworzone wyłącznie dla młodych kierowców nie będzie już potrzebne.

Bliska osoba, która podejmie wspólne ubezpieczenie ze świeżo upieczonym kierowcą, musi pamiętać, że jeśli popełni on błąd, spowoduje wypadek lub kolizję, to nie tylko on, ale oboje ubezpieczonych zostaną ukarani. Jeśli osoba ta wypracowała przez lata 60 proc. zniżek, ulgi mogą zmaleć w szybkim tempie. Chyba że młody kierowca będzie starał się jeździć jak najbezpieczniej.

Tomasz Słupczyński