Gdzie po najtańsze ubezpieczenie OC?

2014-02-11 15:05:00

Różnice w cenie ubezpieczenia OC są znaczące. Gdzie znaleźć najtańsze oferty?

Firmy ubezpieczeniowe oferujące ubezpieczenia samochodowe w różnoraki sposób podchodzą do potencjalnych klientów. Jedni przekonują do siebie młodych kierowców, inni stawiają na tych z większym doświadczeniem, kolejni proponują dodatkowe zniżki, jeśli przyjdziemy od konkurencji. Wybór najtańszej opcji ubezpieczenia OC generuje niemałe trudności.

Przede wszystkim pojemność

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym w pierwszej kolejności zostaniemy zapytani o auto, którego ubezpieczenie będzie dotyczyć. Chociaż sam model nie wpływa na cenę ubezpieczenia OC, to już moc jego silnika ma duże znaczenie, ponieważ w zależności od jego pojemności i mocy składka będzie wyższa lub niższa. Przykładowo, ubezpieczenie tego samego modelu samochodu z silnikiem 1,8 l będzie nas kosztować mniej niż przy silniku większym, czyli chociażby o pojemności 2,4 l. Dlaczego tak się dzieje? Większa pojemność silnika z reguły oznacza także większe osiągi samochodu. Przyspieszamy szybciej, jeździmy dynamiczniej, przez co wzrasta prawdopodobieństwo kolizji lub wypadku, czyli ryzyka z punktu widzenia ubezpieczyciela.

Wiek ubezpieczonego

Jednym z bardziej istotnych aspektów w wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej jest wiek ubezpieczonego. Świeżo upieczony kierowca zapłaci krocie za ubezpieczenie OC samochodu. Osoby starsze dysponują zwykle pakietem zniżek, które potrafią zmniejszyć wysokość składki o ponad połowę. Oprócz wieku warto też zwrócić uwagę na staż za kółkiem. Jeśli kierowca ma 30 lat i od 12 lat prowadzi auto (najlepiej bezwypadkowo), otrzyma tańszą składkę niż ten, który ma 50 lat, a od 3-4 lat posiada uprawnienia do kierowania pojazdem.

Historia, parkowanie oraz inne aspekty warunkujące cenę OC

Pojemność silnika i wiek posiadacza auta oraz jego staż jako kierowcy najmocniej wpływają na cenę ubezpieczenia OC. Duże znaczenie przy wyliczaniu wysokości składki ma jazda bezkolizyjna (przeważnie do 7 lat wstecz). Inne aspekty, brane pod uwagę przez firmy ubezpieczeniowe, to miejsce przechowywania auta oraz liczba osób, które będą je prowadzić.

Cena za ubezpieczenie OC zależy od bardzo wielu czynników i każde towarzystwo ubezpieczeniowe za to samo auto i dla tej samej osoby może zaproponować inną wysokość składki. Z tej racji nie można jednoznacznie wskazać najtańszego ubezpieczyciela.

Renata Grochowska