Wady internetowych kont bankowych

2014-02-11 10:53:00

Nawet najlepsze internetowe konto bankowe może mieć wady. Warto poznać nie tylko plusy, ale i minusy rachunków osobistych zakładanych online.

Chociaż banki zapewniają nas o przygotowywaniu najlepszych ofert rachunków osobistych, których zalety przejawiają się między innymi w wielu dodatkowych usługach do ROR oraz atrakcyjnych bonusach, warto spojrzeć na daną propozycję przez pryzmat jej wad. Poznając minusy, precyzyjniej ocenimy jakość oferowanego produktu.

Procedura zakładania konta internetowego

Kiedy zakładamy konto bankowe w placówce stacjonarnej banku, możemy korzystać z niego już po podpisaniu umowy. Inaczej wygląda sytuacja, gdy zakładamy konto bankowe przez Internet. Procedura w większości instytucji finansowych jest o wiele dłuższa, wymaga dokładniejszej weryfikacji i oczekiwania na decyzję, nawet do kilku dni.

Umowę zazwyczaj potwierdza się elektronicznie poprzez dokonanie przelewu na wskazane konto lub też za pomocą tradycyjnego podpisu. W drugiej opcji kurier dostarcza umowę, którą następnie należy podpisać. Jest to jednak spora wada, gdyż proces zakładania konta może znacznie się wydłużyć, zwłaszcza, gdy rachunek chcemy otworzyć tuż przed weekendem. Wszystkie pozostałe operacje będą już wykonywane znacznie szybciej, właśnie dzięki obsłudze elektronicznej. Warto poczekać cierpliwie kilka dni, aby móc szybko i sprawnie posługiwać się bankowym kontem internetowym.

Dostęp do placówek bankowych

Internetowe konto bankowe ma służyć osobom, które chcą dokonywać wszelkich operacji i transakcji online. Dlatego często dzieje się tak, że bank nie posiada tradycyjnej placówki bankowej lub korzystanie z jej usług jest dodatkowo płatne. Tylko opcja transakcji internetowych pozostaje bezpłatna. Stąd, jeśli chcemy wpłacić lub wypłacić pieniądze, możemy mieć problem. Podobnie, gdy pojawią się pytania, pozostaje nam kontakt z konsultantem telefonicznym, który nie zawsze jest prosty. Osobista rozmowa przynosi więcej korzyści, wątpliwości zostają szybciej rozwiane, a i sama rozmowa z doradcą przebiega w sposób bardziej komfortowy.

Jeśli klient jest mieszkańcem dużego miasta, problem ze znalezieniem placówki mniejszych banków skupiających się na usługach dostępnych online nie jest tak duży. Niestety, w mniejszych aglomeracjach klienci mogą natrafić na trudności. W najgorszym razie bank nie posiada w danym mieście żadnego oddziału. Warto najpierw sprawdzić, czy dane konto bankowe internetowe nie będzie dla nas źródłem strat niż zysków.

Największą wadą kont online jest ograniczony dostęp do stacjonarnych placówek bankowych. Jednakże konta tego typu wybierają najczęściej osoby zapracowane, które w głównej mierze poszukują szybkich rozwiązań i preferują dokonywanie wszelkich transakcji przez Internet. 

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam