Jak obliczyć średniomiesięczne saldo konta rozliczeniowego?

2014-02-07 09:00:00

Banki często oferują klientowi konta rozliczeniowe za darmo. Częstym warunkiem niezbędnym do spełnienia, by nie płacić za ROR, jest utrzymanie odpowiedniej wysokości średniomiesięcznego salda na rachunku.

Obecnie banki kuszą nie tylko bezpłatnym kontem, ale też szeroką ofertą kart płatniczych, debetów oraz innych atrakcyjnych produktów finansowych. Często jednak taka propozycja jest opatrzona gwiazdkami, na które klient nie zwraca większej uwagi. Warto podczas zawierania umowy z bankiem dokładniej się im przyjrzeć. Niejednokrotnie zawierają ważne informacje, np. o znaczeniu średniomiesięcznego salda pojawiającego się na koncie.

Średniomiesięczne saldo wpływa na opłaty za ROR

W zakresie warunków, które bank stawia klientowi, najważniejsze dotyczą konta rozliczeniowego, a konkretnie jego salda. Musi mieć ono swoją comiesięczną wartość na ustalonym poziomie. Jeśli nie osiągniemy go w każdym kolejnym miesiącu, nie mamy co liczyć na anulowanie opłaty miesięcznej za ROR w większości banków. Wielu konsumentów nie rozumie w pełni, na czym opiera się ten proces. Konto rozliczeniowe musi posiadać saldo w odpowiedniej wysokości, inaczej klienci ponoszą konsekwencje.

Sprawdź też: Ile kosztują powiadomienia SMS i e-mail o saldzie konta?

Większości z nas wydaje się, że średnie miesięczne saldo to stały wpływ pieniężny na rachunek osobisty, wymagany przez bank, o którym tenże informuje podczas zawierania umowy. Myślimy, że dzięki temu uzyskamy preferencyjne warunki obsługi konta oraz ciekawą ofertę produktów dodatkowych do ROR. Niestety, w praktyce saldo oblicza się w nieco inny sposób.

Jak obliczane jest średniomiesięczne saldo na ROR?

Konto rozliczeniowe jest bardzo ważną kwestią w życiu codziennym potencjalnego klienta. Dlatego równie ważne jest saldo średniomiesięczne, którego wartość przesądza o tym, jakie opłaty za użytkowanie konta naliczy nam bank (a przynajmniej część z nich). Obliczenie średniego salda z miesiąca nie jest, wbrew pozorom, trudne. Należy zsumować salda z końca każdego dnia miesiąca, a następnie podzielić otrzymaną wartość przez liczbę dni kalendarzowych w danym miesiącu.

Sprawdź też: TOP 15 najczęstszych oszustw kartowych

Najczęściej banki wymagają średniego miesięcznego salda w wysokości 1-2 tys. zł, by anulować opłatę miesięczną za konto osobiste. Jeśli utrzymujemy nasze saldo na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym na podobnym poziomie, z całą pewnością możemy liczyć na preferencyjne warunki. Większym problemem pozostaje utrzymanie salda, ponieważ na ROR-ach zazwyczaj nie przechowujemy wyższych sum pieniężnych, ponieważ fundusze tam umieszczone nie są w ogóle oprocentowane lub oprocentowane są bardzo nisko.

Umiejętność obliczenia średniomiesięcznego salda jest istotna, zwłaszcza jeśli chcemy zapewnić sobie preferencyjne warunki obsługi konta osobistego w danym banku. Przed otwarciem rachunku warto zapytać, jakie saldo będzie wymagane przez daną instytucję finansową, by nie narażać się an opłaty za prowadzenie ROR-u. Wówczas wybór banku oraz konta będzie bardziej świadomy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam