Nie każde konto bankowe wiąże się z bezpłatnymi bankomatami!

2014-01-20 13:51:00

Banki często promują oferowane przez nie konta osobiste jako bezpłatne. Nawet jeśli konsument nie będzie musiał ponosić opłaty miesięcznej za korzystanie z ROR, to często dodatkowe koszty pojawiają się jednak w przypadku użytkowania karty debetowej i wypłat gotówki z bankomatów. Sprawdźmy zatem, które banki oferują konta z darmowymi wypłatami ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Tematyka kont bankowych budzi często wiele kontrowersji. Bywa tak, że podczas gdy decydujemy się na dane konto osobiste, ponieważ wydaje się nam bezpłatne, już w trakcie jego użytkowania okazuje się, że z naszego rachunku pobierane zostają co miesiąc opłaty za użytkowanie wydanej do niego karty. Często też sporo pieniędzy tracimy na wypłatach gotówki z bankomatów zewnętrznych. Dlaczego tak się dzieje?

Konto za darmo w praktyce

Wybierając konto bankowe, musimy pamiętać o tym, że banki niechętnie dają coś za darmo. W ofertach bezpłatnych rachunków osobistych często tkwią haczyki. Pierwszym z nich jest warunek, na mocy którego za konto nie będzie pobierana miesięczna opłata, ale tylko wówczas, gdy w danym okresie rozliczeniowym na rachunku zostaną odnotowane wpływy pieniężne w określonej wysokości (często jest to 1000 zł). Drugi sposób na uniknięcie stałej opłaty - tym razem za kartę płatniczą - to wykonanie nią ustalonej w umowie liczby bezgotówkowych transakcji na określoną kwotę (np. 200 zł w miesiącu) lub też przeprowadzenie kartą odpowiedniej ilości transakcji, bez względu na ich wartość (np. 3 w miesiącu). W obu przypadkach faktycznie możemy mieć darmowe konto osobiste, jednak jeśli nie spełnimy wskazanych w umowie warunków, wówczas opłaty miesięczne (za prowadzenie ROR lub obsługę karty debetowej) zostaną od nas pobrane.

Darmowe bankomaty nie w każdym banku

Skoro już mowa o ukrytych opłatach przy rachunkach osobistych, to warto też wspomnieć o kolejnym koszcie, z jakim trzeba się liczyć, choć nie jest opłata za samo prowadzenie ROR-u, a za czynność dodatkową. Mowa tu o prowizji za wypłatę gotówki z bankomatu. Z reguły bezpłatne są wypłaty z bankomatów sieci własnej banku. W wielu przypadkach za darmo można także wypłacać pieniądze z bankomatów Euronet. Niestety, popularne są także konta, przy których mamy bardzo ograniczony dostęp do wypłacania gotówki bez prowizji. I tak klienci PKO BP za darmo wypłacą pieniądze tylko ze bankomatów PKO BP oraz BZ WBK. Z kolei osoby związane z mBankiem (posiadacze zwykłego eKonta) mogą liczyć na darmowe wypłaty z Euronet, Cash4You, eCard oraz BZ WBK. Posiadacze kont w Banku Zachodnim WBK mogą liczyć na bezprowizyjną wypłatę z bankomatów BZ WBK, dawnej sieci Kredyt Banku oraz PKO BP.

Jak widać, otwierając konto osobiste, warto zwrócić uwagę, ile zapłacimy za wybieranie gotówki z różnego rodzaju bankomatów. Zlekceważenie tego tematu może nas słono kosztować.  

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam