Konto junior, czyli zakładamy ROR dla dziecka

2014-02-07 03:00:00

Obecnie konto w banku może mieć każdy, nawet dziecko. Coraz popularniejsze stają się rachunki rozliczeniowo-oszczędnościowe (ROR) dla juniorów, dzięki którym rodzice uczą podopiecznych właściwego dysponowania oszczędnościami już od najmłodszych lat.

W czasach, gdy każdy klient jest na wagę złota, banki poszukują ich nawet wśród dzieci i młodzieży. Początkowo żadna z instytucji oferujących rachunki oszczędnościowe dla nieletnich nie będzie miała z młodego klienta dużego zysku, ale gdy przywiąże go do siebie, a ten wejdzie w dorosłość, profity zaczną być odczuwalne dla obu stron.

Zasady działania konta junior

Za zgodą opiekuna lub rodzica konto w banku może założyć osoba w wieku 13-18 lat. Takie podstawowe kryteria zakłada większość banków. Konto junior daje możliwość nauki oszczędzania od wczesnego okresu, a bank dzięki takiej opcji wychowuje sobie przyszłego klienta. Jest to zatem umowa wiązana z obopólną korzyścią.

Rodzic, jako opiekun dziecka, ma ograniczone prawa związane z kontem. Niezbędny jest przy jego zakładaniu oraz tworzeniu aneksów do umowy. Rodzic ma wpływ na ustalanie limitów na koncie, np. wysokości wypłat z bankomatów dokonywanych przez dziecko.

Konto junior jest korzystnym wyborem, ponieważ bank proponuje prowadzenie konta za darmo lub pobiera symboliczną opłatę. Najczęściej plasuje się ona w przedziale 1-2 zł, w Eurobanku (Konto Junior) wynosi 3 zł miesięcznie. Z opłaty za prowadzenie ROR zrezygnowały natomiast takie banki jak choćby: mBank (izzyKONTO), PKO BP (PKO Konto Pierwsze), a także Bank BPH (Cool Konto).

Bezpieczeństwo i zalety rachunku dla najmłodszych

W większości banków junior nie może się zadłużyć, ponieważ nie istnieje opcja debetu. Dziecko może natomiast korzystać z karty płatniczej, zarówno z kart Visa Electron, Maestro czy MasterCard.

Większość banków oferuje również internetowy dostęp do konta, który zazwyczaj jest darmowy. Darmowe przelewy do innych banków oferują między innymi mBank oraz ING Bank Śląski (Konto z Lwem Direct dla młodzieży w wieku 13-18 lat).

Cel konta kryterium wyboru banku

Opiekun decydujący się na konkretną ofertę powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie rachunku rozliczeniowo-szczędnościowego. Istotne jest to, czy będzie to tylko miejsce do gromadzenia pieniędzy, czy dziecko będzie wypłacać pieniądze z bankomatów. Przy pierwszym założeniu dobrze by pieniązde przechowywane na koncie były oprocentowane.

Warto pytać w macierzystym banku rodzica

Zanim założymy dziecku konto junior, sprawdźmy, czy bank nie przewiduje promocji. Warto dowiadywać się o to zwłaszcza w instytucji, która już prowadzi ROR rodzica, bo czasem mogą pojawiać się preferencyjne oferty dla dzieci stałych klientów banku.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam