Dobre konto oszczędnościowe - jaki bank zapewni wysoki zysk?

2014-01-20 14:45:00

Sprawdzamy, które banki warto wybrać w styczniu 2014 r., otwierając konto oszczędnościowe, jeśli oczekujemy jak największego zysku.

Niemal rok upłynął odkąd Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła gwałtowne obniżki stóp procentowych. Decyzje w tej sprawie odcisnęły swoje piętno na kredytach, które stały się tańsze, a także na depozytach, które obecnie możemy założyć na znacznie niższy procent niż jeszcze półtorej roku czy dwa lata temu. Który bank ma obecnie w swojej ofercie najlepsze konto oszczędnościowe i na jak duży zarobek możemy dzięki niemu liczyć?

W styczniu najwyższy zarobek umożliwi deponentom BNP Paribas. Konto Więcej Oszczędnościowe daje możliwość odkładania gotówki z zyskiem 3,5 proc. w skali roku. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że do rachunku oszczędnościowego potrzebne jest także założenie konta osobistego, którego prowadzenie nie jest darmowe. Ponadto wskazane oprocentowanie gwarantowane jest jedynie przez trzy pierwsze miesiące.

Nieco mniej proponuje Getin Noble Bank. Konto Oszczędnościowe gwarantuje zysk w wysokości 3,3 proc. rocznie. Do założenia rachunku potrzebne jest także otwarcie ROR-u. Na korzyść tej oferty przemawia jednak fakt, że ROR może być darmowy. Wystarczy, że klient przeprowadzi w ciągu miesiąca transakcje bezgotówkowe (płatności kartą) na minimum 300 zł.

Mniej wymagający będzie z kolei bank BGŻ Optima. W przypadku dostępnego w nim konta oszczędnościowego możemy liczyć na 3,2 proc., a w dodatku rachunek jest produktem samodzielnym, który nie wymaga zakładania żadnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Podkreślić należy, że oferta dostępna jest tylko drogą elektroniczną - BGŻ Optima nie posiada oddziałów stacjonarnych.

Nieco ponad 3 proc. (dokładnie 3,1 proc.) na koncie oszczędnościowym oferuje także Millenium Bank, który jednak wymaga przy tym otwarcia rachunku osobistego (może być on darmowy), a wspomniane oprocentowanie na KO obowiązywać będzie jedynie 92 dni od momentu otwarcia konta.

Niestety żadna z ofert, które obecnie dostępne są na rynku finansowym, nie może być rozpatrywana w kategorii wymiernego zysku. W przypadku utrzymywania miesięcznego salda na koncie oszczędnościowym w wysokości 2000 zł możemy liczyć na miesięczny zysk w granicach 4-4,7 zł. Jeżeli uwzględnimy do tego inflację, to można powiedzieć, że kapitał, który ulokowany zostanie na koncie oszczędnościowym, niezależnie od tego w jakim banku, co najwyżej nie straci na wartości.

Ilona Maciejuk