Konto za zero a bankomaty płatne

2014-02-06 04:00:00

Konto za zero złotych nie gwarantuje, że korzystanie z bankomatów również jest darmowe. Część banków rzeczywiście nie pobiera od klientów żadnych opłat za udostępnianie im rachunku osobistego i karty, pozostałe wprowadzają opłaty lub ograniczenia.

Zanim klient podejmie decyzję o wyborze konta bankowego, powinien wziąć pod uwagę pewne kryteria. Najważniejsze jest oczywiście bezpłatne konto, ale równie istotne jest darmowe korzystanie z bankomatów. Zwłaszcza w czasach, gdy gotówki potrzebujemy czasem od ręki, a poszukiwanie bankomatu, w którym możliwa będzie jej bezpłatne pobranie, może okazać się frustrujące.

Konto z możliwością darmowej wypłaty z bankomatu

Konto za zero nie zawsze oznacza, że wszystkie bankomaty będą dla klienta dostępne w opcji darmowej. Czasem bank stawia przed konsumentem dodatkowe wymogi, które musi spełnić, by nie płacić za pobieranie pieniędzy z bankomatów. Często warunkiem jest dokonywanie określonej ilości płatności bezgotówkowych kartą debetową w każdym miesiącu lub zasilanie ROR-u co miesiąc odpowiedniej wysokości wpłatami.

Jaką ofertę prezentują czołowe banki?

W Alior Sync prowadzenie konta, przelewy i wypłaty ze wszystkich bankomatów, również zagranicznych, są bezpłatne. Podobną ofertę w zakresie bankomatów posiada bank Citi Handlowy. ING Bank Śląski, mBank czy Raiffeisen Polbank proponują bezpłatne korzystanie z bankomatów tylko na terenie Polski.

Ile zapłacimy za korzystanie z bankomatów?

Wiele banków oferuje korzystne konto za zero, ale opłacalność wypłat z bankomatów pozostają już kwestią sporną. W Banku Zachodnim WBK darmowe jest korzystanie z firmowych bankomatów oraz bankomatów PKO BP. Jeśli klient wypłaci pieniądze z bankomatu Millenium, zapłaci 1 zł, z każdego innego natomiast 5 zł.

PKO BP respektuje tylko wypłatę ze swoich bankomatów oraz urządzeń BZ WBK i eService. Za skorzystanie z innego bankomatu klient zapłaci minimum 5 zł. Klienci Banku Pocztowego za wypłatę z bankomatu zapłacą 5 zł, chyba że dokonają jej w placówce banku macierzystego, PKO BP, BZ WBK lub Planet Cash4you.

Przed zawarciem umowy zapytajmy o detale

Kwestia tego, czy konto za zero złotych łączy się z opcją bezpłatnego korzystania z bankomatu, jest niejednoznaczna. Wiele zależy od oferty banku, jego chęci wyjścia naprzeciw oczekiwaniom klientów. Sami zainteresowani, zanim podpiszą umowę o prowadzenie rachunku w danym banku, powinni najpierw dokładnie przeczytać dokument i dopytać o ważne dla nich szczegóły. Zwłaszcza o zasady związane z wypłatą gotówki z bankomatów.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam