Czy lekarz weterynarii ma szansę na preferencyjny kredyt?

2013-12-30 22:10:00

Jeszcze kilka lat temu większość banków kusiła klientów atrakcyjnymi warunkami kredytów przygotowanych dla wybranych profesji, a lista uprzywilejowanych zawodów liczyła wiele pozycji. Obecnie sytuacja na preferencyjne warunki kredytu mogą liczyć tylko nieliczni, często wśród nich znajdują się lekarze. A czy z prawa do pożyczek na preferencyjnych warunkach mogą także liczyć lekarze weterynarii?

Lekarz weterynarii, jako przedstawiciel wolnego zawodu, będzie w kilku bankach traktowany specjalnie, zyskując szansę na preferencyjne warunki pożyczki. Na takie traktowanie raczej nie może liczyć osoba zatrudniona na etacie, np. w firmie budowlanej, chyba że będzie ona architektem, bo to kolejna grupa profesji uprzywilejowanych pod względem warunków kredytowania.

W chwili obecnej preferencyjne kredyty dla lekarzy weterynarii oraz przedstawicieli wolnych zawodów i zawodów zaufanych oferuje około 10 banków. Przykładowo w Credit Agricole lekarz weterynarii po okazaniu dyplomu ukończenia studiów może na wstępie liczyć na obniżenie oprocentowania kredytu nawet o 2 punkty procentowe. Co jeszcze zyskują ze strony banku wybrane grupy zawodowe, gdy ich przedstawiciele ubiegają się o przyznanie kredytów? Korzyści mogą być różnorodne. Poza wspomnianym obniżeniem oprocentowania, często są to znacznie uproszczone procedury przyznawania tego typu pożyczek. Zdarza się też, że bank zrezygnuje z pobrania prowizji lub obniży ją. Dodatkową korzyścią może być też wydłużenie okresu spłaty ponad maksymalny limit przysługujący pozostałym grupom.

W przypadku przedstawicieli wolnych zawodów bank nie będzie prawdopodobnie wymagał też zbyt wielu zabezpieczeń spłaty kredytu, choć to oczywiście będzie uzależnione też od kwoty, na jaką pożyczka ma opiewać. Wszystko to sprawia, że kredyt dla lekarza weterynarii może być znacznie atrakcyjniejszy niż dla wielu innych osób.

Wykonywanie wolnego zawodu lub zawodu zaufania publicznego ma też inne korzyści. Nawet w banku, który nie przygotował oferty stricte pod takie grupy klientów, można spodziewać się, że weryfikacja zdolności kredytowej przebiegnie znacznie sprawniej, a przyznane limity będą wyższe niż miałoby to miejsce w przypadku pozostałych grup zawodowych. Wszystko to wynika z faktu, że osoby reprezentujące określone profesje z reguły znajdują się w lepszej kondycji finansowej od zatrudnionych w pozostałych sektorach gospodarki. Są dla banków klientami wiarygodnymi - w ich przypadku ryzyko niespłacalności długu spada do minimum.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam