Oprocentowanie w bankach spółdzielczych - lepsze niż u konkurencji?

2014-01-13 18:00:00

Rynek bankowy to nie tylko te najbardziej znane z reklam instytucje komercyjne, ale również popularne w swoich regionach banki spółdzielcze. A jak kształtuje się oprocentowanie pożyczek w bankach spółdzielczych?

Banki spółdzielcze tworzą silnie rozwinięty sektor polskiej bankowości. Konieczność konkurowania z instytucjami komercyjnymi sprawia, że wprowadzają one wiele innowacyjnych rozwiązań. Do takich możliwości można zaliczyć biometryczne bankomaty oraz wpłatomaty, w których można korzystać z bilonu. A jak na tle innych banków prezentują się oferowane przez nie warunki kredytowania?

Zrzeszenia banków spółdzielczych

W Polsce oprócz banków komercyjnych działa ponad 550 banków spółdzielczych, które znajdziemy w przeważającej części większych miast. Banki spółdzielcze nie tworzą spójnej grupy instytucji, lecz działają w ramach większych zrzeszeń. Największe z nich to Bank Polskiej Spółdzielczości liczący 352 banki. Inne zrzeszenia banków spółdzielczych to między innymi Spółdzielcza Grupa Bankowa GBW obejmująca 150 instytucji oraz Mazowiecki Bank Regionalny zrzeszający 73 banki.

Kredyt gotówkowy w banku spółdzielczym

Kredyty konsumpcyjne są łatwe do uzyskania, zarówno w instytucjach komercyjnych, jak też spółdzielczych. Wiele banków spółdzielczych dostosowuje swoje oferty do regionu, w jakim działa. W ten sposób klienci są w stanie korzystać choćby z gwarancji niższych rat. Biorąc pod uwagę kredyty konsumenckie, w przypadku produktów banków komercyjnych oraz spółdzielczych nie znajdziemy zbyt wielu różnic.

Porównując kredyt gotówkowy przy kwocie 10 tys. zł na okres 24 miesięcy w GBS Banku, RRSO kredytu wyniesie 19,78 proc. W BPS przy pożyczce na tych samych warunkach klienci mogą liczyć na RRSO równe 20,65 proc. Jak widać, różnice są niewielkie. Warto podkreślić, że w przypadku popularnych banków komercyjnych o zasięgu ogólnopolskim częściej klienci mogą trafić na promocje pożyczek, a tym samym uzyskać atrakcyjniejsze propozycje finansowe. Dla przykładu, w ofercie specjalnej Deutsche Bank RRSO kredytu gotówkowego zaczyna się już od 13,62 proc.

Czy warto korzystać z ofert kredytów banków spółdzielczych?

Oprocentowanie kredytów w bankach spółdzielczych w poszczególnych ofertach może być niekiedy korzystniejsze od propozycji banków komercyjnych. Szukając najlepszych warunków finansowania z wykorzystaniem kredytu gotówkowego lub hipotecznego, warto brać pod uwagę produkty oferowane przez wszystkie instytucje finansowe. Ze względu na to, że banki spółdzielcze działają głównie regionalnie, często dostosowują warunki kredytowania do sytuacji gospodarczej w konkretnym województwie, powiecie czy gminie.

Emilia Kasińska