Jak sprawdzić roczne oprocentowanie kredytów?

2014-01-20 18:00:00

Banki są zobligowane do podawania w ofertach handlowych informacji na temat rzeczywistego rocznego oprocentowania pożyczek. Chcąc oszacować oraz porównać RRSO kredytów, najlepiej wykorzystać porównywarki bądź kalkulatory kredytowe. 

Wysokość maksymalnego oprocentowania nominalnego kredytów jest ściśle określona przez polskie prawo w ustawie antylichwiarskiej. Zgodnie z przepisami nie może przewyższać czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP. Obecnie górna granica oprocentowania nominalnego wynosi 16 proc.

Oprocentowanie nominalne a koszt kredytu

Wielu konsumentów, wybierając ofertę pożyczki, zwraca uwagę przede wszystkim na jej oprocentowanie nominalne. Niestety, jego wartość nie jest miarodajnym wskaźnikiem, pozwalającym na rzetelne oszacowanie kosztów zaciąganego zobowiązania. Oprocentowanie nominalne najczęściej różni się od tego, z którym spotkamy się, przeglądając propozycje poszczególnych instytucji finansowych. Każda pożyczka wiąże się z dodatkowymi kosztami, wpływającymi na wysokość rzeczywistego jej oprocentowania. Chcąc wybrać najkorzystniejszą ofertę dobrze więc sprawdzać RRSO, w którego skład wchodzi nie tylko oprocentowanie nominalne, ale także inne opłaty pobierane przez instytucje kredytujące za udzielenie finansowania.

Jak sprawdzić roczne oprocentowanie kredytów?

Wartość maksymalnego oprocentowania nominalnego kredytów sprawdzimy na stronach rządowych. Rzeczywiste roczne oprocentowanie pożyczki musi być podawane w reklamach oraz ofertach handlowych zarówno banków, jak i prywatnych firm pożyczkowych. W materiałach promocyjnych najczęściej jest ono zapisane małym druczkiem. Jednym ze sposobów szybkiego sprawdzenia realnego rocznego oprocentowania jest wykorzystanie dostępnych w Internecie kalkulatorów kredytowych. W koszty kredytu zostaną wliczone prowizje, opłaty administracyjne, ubezpieczenie itp.

Wykorzystanie porównywarek kredytowych

Chcąc zestawić oferty kredytów jednego rodzaju, warto skorzystać z dostępnych w Internecie porównywarek finansowych. Za pośrednictwem porównywarek znajdziemy takie produkty bankowe, przy których nie są naliczane prowizje oraz nie wymagają od klienta wykupienia ubezpieczenia. Pozwalają przy tym sprawdzić i skonfrontować RRSO poszczególnych pożyczek.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam