Szybki kredyt bez BIK-u i zaświadczeń - na co trzeba uważać?

2014-01-20 13:00:00

Klient ze złą historią kredytową może liczyć na szybką pożyczkę w tych instytucjach pozabankowych, które nie weryfikują informacji zgromadzonych w bazie BIK. Jakie są zalety, a jakie wady chwilówek udzielanych bez BIK-u i zaświadczeń?

Jak pokazują statystyki, coraz więcej klientów sięga po pożyczki od prywatnych instytucji finansowych. Zaletą tego typu rozwiązań jest przede wszystkim mniejszy zakres formalności, których trzeba dopełnić, aby w krótkim czasie uzyskać dostęp do dodatkowych pieniędzy. Dla wzrastającej liczby klientów pożyczki udzielane przez instytucje pozabankowe stają się jedyną alternatywą wsparcia finansowego. Zmniejszenie się liczby konsumentów z dobrą zdolnością kredytową jest wynikiem obostrzeń Komisji Nadzoru Finansowego wobec zdolności kredytowej wnioskodawców. 

Korzyści szybkich pożyczek

Podstawowym atutem krótkoterminowych pożyczek oferowanych przez prywatne firmy jest możliwość uzyskania pieniędzy nawet w kilkanaście minut. Większość instytucji pozabankowych obywa się bez sprawdzania historii kredytowej konsumenta w BIK-u. Minusem ich usług mogą być za to wyższe koszty zobowiązań oraz niższe sumy, jakie możemy uzyskać, w porównaniu do tych, jakie są dostępne w bankach (przy spełnieniu wymogu posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej).

Negatywna historia w BIK

Warto pamiętać, że nie zawsze zła historia kredytowa w pełni ogranicza możliwość otrzymania wsparcia finansowego z banku. Często wiele zależy od tego, z czego wynikało opóźnienie w płatnościach oraz jak długo trwało. W większości instytucji przy zaleganiu z regulowaniem rat od 30 do 90 dni istnieje możliwość zaciągnięcia kolejnej pożyczki.

Sprawdź też: Dokąd po pożyczki bez dochodu?

Negatywna historia w BIK to nie jedyny powód przekreślający nasze szanse na kredyt w banku. U wielu młodych osób, które nie korzystały jeszcze z tego typu produktów finansowych, historia w BIK jest pusta, co znacznie utrudnia proces przyznania pierwszej pożyczki.

Kredyt bez BIK to drogi produkt 

Dobrze wiedzieć, że zobowiązania zaciągane w prywatnych firmach pożyczkowych w większości przypadków wiążą się z wysokimi kosztami. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonego ryzyka, jakie ponosi pożyczkodawca, będącego skutkiem wspierania nie zawsze wiarygodnych klientów. Ubiegając się o finansowanie w instytucjach pozabankowych, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi kosztami dodatkowymi pożyczek. Pomimo tego, że maksymalne oprocentowanie nominalne kredytów konsumenckich jest z góry określone w ustawie antylichwiarskiej, w kwestii kosztów, takich jak prowizje, ubezpieczenie czy opłaty administracyjne, prywatni wierzyciele mogą kierować się dowolnością. W przypadku szybkich kredytów bez BIK-u samo oprocentowanie nominalne nie jest miarodajnym wskaźnikiem ich ceny.

Unikanie nadmiernych kosztów przy pożyczkach

Decydując się na wsparcie finansowe w prywatnej firmie pożyczkowej, dobrze pamiętać, że umowę, którą zatwierdzamy, możemy, a nawet powinniśmy, dokładnie przeczytać. Gdy po dokładniejszej lekturze warunków warunki pożyczki, stwierdzimy, że zaakceptowane już przez nas ustalenia jednak nam nie odpowiadają, możemy zrezygnować z niej do 14 dni od daty jej uzyskania. Odstąpienie od umowy wymaga zwrócenia pożyczonego kapitału wraz z odsetkami za okres, w którym korzystaliśmy z otrzymanych pieniędzy.

Emilia Kasińska