Przybliżamy rodzaje kredytów konsumenckich

2014-01-17 11:00:00

Na rynku finansowym występuje wiele rodzajów kredytów. Te udzielane mogą być w formie gotówkowej, bezgotówkowej, jako odnawialne linie kredytowe oraz limity w rachunku. Czym charakteryzują się poszczególne typy pożyczek?

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, mianem kredytu konsumenckiego określa się każdą pożyczkę udzieloną lub przyrzeczoną osobie fizycznej, opiewającą na kwotę do 255 550 zł. Klient korzystający z takiego rozwiązania jest nazywany konsumentem.

Pożyczki i kredyty gotówkowe

Kredyty konsumenckie można klasyfikować ze względu na różne kryteria. Jednym z nich jest forma pożyczanych funduszy, udzielanych w postaci gotówkowej lub bezgotówkowej. Kredyty gotówkowe to niewielka część rynku finansowego. Większość banków woli przekazywać kredytobiorcom wnioskowane przez nich pieniądze w formie bezgotówkowej, czyli bezpośrednio na konto klienta. Dobrze wiedzieć, że wiele kredytów określanych mianem gotówkowych tak naprawdę ma postać przelewu na rachunek bankowy. Tego typu pożyczki mogą być przeznaczone na dowolny cel.

Sprawdź też: Pożyczka na oświadczenie - czy można skłamać o zatrudnieniu?

Zabezpieczeniem spłaty długu mogą być chociażby weksle in blanco, poręcznie osoby trzeciej, a także ubezpieczenia. Pożyczek gotówkowych udzielać mogą nie tylko banki, ale także inne instytucje finansowe, trudniące się pożyczaniem pieniędzy.

Kredyty ratalne

Jednym z rodzajów kredytów konsumenckich są zyskujące na popularności kredyty ratalne. Są to produkty, które pozwalają na sfinansowanie zakupów w sklepach. Kredyty ratalne zwykle przyznawane są w oparciu o uproszczone procedury i najczęściej zaciągane są w miejscu, w którym realizowana jest sprzedaż. Czas spłaty tego typu zobowiązań zamyka się najczęściej w granicach 2-3 lat.

Kredyty odnawialne i karty kredytowe

Bezgotówkowe kredyty odnawialne to ważna grupa kredytów konsumenckich. Zaliczyć można do niej także kredyty przyznawane w formie karty kredytowej. Przy takich pożyczkach klienci często mogą korzystać z okresów bezodsetkowych, sięgających nawet do 60 dni. Dzięki temu rozwiązaniu konsumenci mogą unikniąć płacenia odsetek od wykorzystanej z limitu kwoty - warunkiem jest jej całkowity zwrot w określonym przez bank czasie. Drugim rodzajem kredytów odnawialnych, chętnie wykorzystywanych przez konsumentów, są limity w rachunku bieżącym. Umożliwiają korzystanie z kredytu odnawialnego poprzez debet w rachunku, który spłacany jest w momencie zasilenia rachunku osobistego klienta jakimkolwiek wpływem pieniężnym.

Kredyty celowe

Do kredytów konsumenckich zaliczyć można także kredyty samochodowe. Ich charakterystyczną cechą jest wymóg ustanowienia zastawu na pojeździe. Cechą charakterystyczną kredytów celowych jest konieczność udokumentowania przez kupującego faktu, że pożyczone od banku pieniądze zostały wydane zgodnie z celem, jaki był określony na umowie kredytowej.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam