Czy kalkulatory kredytów konsumenckich zawsze mówią prawdę?

2014-01-09 14:00:00

Kalkulator kredytów konsumenckich to popularne narzędzie, które pozwala ustalić wysokość raty kredytowej oraz łączne koszty pożyczki. Sprawdźmy, czy zawsze warto im ufać.

Szeroka gama ofert wszelkiego rodzaju kredytów sprawia, że aby wybrać tę najkorzystniejszą dla nas, musimy dokonać rzetelnej selekcji. Wielu klientów chcąc oszczędzić czas, zamiast samodzielnego porównywania dostępnych na rynku propozycji, sięga po narzędzia funkcjonujące w Internecie. Należą do nich między innymi kalkulatory kredytowe. Za ich pomocą można obliczyć całkowite koszty zaciąganej pożyczki oraz sprawdzić wysokość raty zobowiązania. Przy kredytach konsolidacyjnych kalkulatory są w stanie wskazać wysokość raty uzyskanej dzięki konsolidacji.

Co pokaże nam kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytu konsumenckiego wskaże nam najlepsze dostępne na rynku bankowym oferty, włącznie z propozycjami promocyjnymi. Do największych zalet tego narzędzia można zaliczyć jego powszechną dostępność. Dzięki temu, że z kalkulatora można skorzystać bez wychodzenia z domu, dokonanie wstępnej selekcji poszczególnych ofert jest możliwe do wykonania w bardzo krótkim czasie.

Wykorzystanie kalkulatora kredytów pozwala na zdobycie opinii na temat różnych usług bankowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób bez specjalistycznej wiedzy finansowej, którym zrozumienie i wyliczenie choćby wskaźnika RRSO może sprawić problem. Obecnie istnieje coraz więcej profesjonalnych kalkulatorów, które można wykorzystać przy sprawdzaniu różnego typu kredytów, takich jak pożyczki gotówkowe, kredyty konsolidacyjne, samochodowe czy też hipoteczne.

Czego nie powie nam kalkulator kredytowy?

Wszystkie wyliczenia uzyskane poprzez wykorzystanie kalkulatora kredytów są szacunkowe. Narzędzie nie jest połączone z bazami danych banków, przez co nie pozwala uzyskać szczegółowych informacji o parametrach danej oferty, dotyczących na przykład ewentualnych kosztów, jakie na jakie klient mógłby się narazić, opóźniając się ze spłatą raty. Ponadto w kalkulatorze wpisujemy jedynie informacje o naszych dochodach oraz miesięczne wydatki, nie będące jedynymi elementami służącymi bankom do wyliczenia naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Kalkulator prezentuje oferty, jakie ogólnie są udostępniane przez bank. By ich uzyskanie stało się realne dla konkretnej osoby, musi spełnić wymóg posiadania niezbędnej zdolności kredytowej, a także okazać się klientem wiarygodnym. Inne szanse na uzyskanie kredytu ma osoba z miesięcznymi zyskami wysokości 2 tys. zł netto, posiadająca dobry scoring w bazie BIK, a inaczej rysuje się sytuacja wnioskodawcy o takich samych dochodach, lecz ze złą historią kredytową. Warto pamiętać, że na punktową ocenę zdolności kredytobiorcy do spłaty zadłużenia składają się takie elementy jak indywidualna historia kredytowa oraz dane dotyczące zawodu, wykształcenia, miejsca zamieszkania, a nawet stanu cywilnego.

Czy warto korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Kalkulator kredytowy to dobre rozwiązanie przy wstępnym selekcjonowaniu ofert banków. Za jego pośrednictwem można sprawdzić najlepsze oferty na rynku kredytów konsumenckich. Po wybraniu dwóch, trzech najlepszych pożyczek dobrze jest skontaktować się z doradcą danego banku, z którym ustalimy szczegóły warunków finansowania.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam