Gdzie założyć lokatę dla dziecka?

2014-01-02 14:00:00

Każdy rodzic z pewnością od samego początku myśli o tym, aby jak najlepiej zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka i zagwarantować mu godziwy start w dorosłe życie. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są lokaty dla dzieci.

Zyski związane z założeniem lokaty wydają się być oczywiste, podobnie jak to, że im dłuższy będzie czas jej trwania, tym efekt finansowy okaże się bardziej widoczny. Z tego też względu lokaty dla dzieci warto zakładać jak najwcześniej, gromadząc na nich możliwie największe kwoty, które będą stale pomnażane dzięki ich oprocentowaniu.

Magiczny wiek 13 lat

Co ważne, właścicielem lokaty może bez większych utrudnień zostać dziecko, które ukończyło 13 rok życia, ponieważ jest to wiek, w którym osiąga się ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Od tego momentu rodzic może sprezentować podopiecznemu lokatę. Nie oznacza to jednak, że wcześniejsze rozpoczęcie gromadzenia pieniędzy nie jest możliwe - wręcz przeciwnie. Istnieją na to sprawdzone metody.

Sprawdź też: Jak może oszczędzać dziecko?

Już od momentu narodzin dziecka możemy założyć lokatę bankową z myślą o naszym potomku, choć podpisać umowę możemy tylko we własnym imieniu. Kiedy nasza pociecha osiągnie wiek przynajmniej 13 lat, możemy przenieść zgromadzone pieniądze np. na konto oszczędnościowe dla dziecka - założone już na jego dane - i kontynuować cały proces oszczędzania, np. do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Im częstszy okres kapitalizacji, tym lepiej

Aby gromadzenie funduszy było możliwie najbardziej efektywne, należy zadbać o jak najczęstszą kapitalizację odsetek i oczywiście możliwie najwyższe oprocentowanie. Choć przy niewielkich sumach pieniędzy nie można tutaj liczyć na ogromne zyski, to przy kilkunastoletnim czasie deponowania środków, regularnym zasilaniu rachunku lokaty i kapitalizowaniu odsetek możemy zyskać naprawdę dużo. Jednocześnie nie będzie to inwestycja obarczona ryzykiem, jakie towarzyszy np. funduszom inwestycyjnym, więc zyskamy pewność, że skrzętnie gromadzone pieniądze z pewnością trafią w ręce dziecka i umożliwią mu spokojny start w dorosłość.

Lokata długoterminowa PKO Pierwszy Kapitał

Warto też zainteresować się produktami przygotowanymi z myślą stricte o dzieciach. Jednym z takich rozwiązań jest lokata długoterminowa PKO Pierwszy Kapitał, przygotowana z myślą o rodzicach dzieci w wieku do 12 roku życia. W jej ramach można skorzystać z kilku programów regularnego oszczędzania, które oferują możliwość systematycznego zasilania rachunku depozytowego założonego na rzecz dziecka o ustalone kwoty, np. 100, 200 czy 400 zł miesięcznie.

Znalezienie najlepszej lokaty wiąże się, oczywiście, z koniecznością przeanalizowania ofert wielu banków. W tym celu warto skorzystać z porównywarki lokat Comperia.pl, która przybliży propozycje depozytowe wielu banków. Z pewnością im wcześniej zaczniemy oszczędzać pieniądze dla dzieci, tym lepsze wsparcie zapewnimy im w przyszłości.

Tomasz Słupczyński