Co daje wysokie miesięczne saldo konta rozliczeniowego?

2014-02-04 08:02:00

Wartość średniomiesięcznego salda na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) może mieć istotne znaczenie dla banku i oferowanych nam przezeń produktów finansowych.

Przed podjęciem decyzji o założeniu konta w danym banku w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować tabelę opłat i prowizji do ROR, aby sprawdzić, na jakie koszty związane z posiadaniem rachunku musimy się nastawić. W znacznej większości przypadków spotkamy się z koniecznością uiszczania opłat związanych z samym prowadzeniem rachunku, a często także z dodatkowymi kosztami wynikającymi np. z posiadania karty płatniczej. Zazwyczaj jednak kosztów tych można uniknąć, o ile spełnimy warunki określone przez dany bank. W tym miejscu właśnie znaczenie może mieć wysokość miesięcznego, a raczej średniomiesięcznego salda na ROR. Jeśli w danym miesiącu jego średnia wartość będzie przekraczała poziom ustanowiony przez bank, zostaniemy zwolnieni z konieczności płacenia za obsługę konta. Choć fakt ten pozwala zaoszczędzić w skali miesiąca niewielkie kwoty, to wysokie saldo miesięczne może okazać się bardzo korzystne także z innych powodów.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dodatkowe produkty oferowane przez banki, na czele z lokatami. Zazwyczaj posiadanie wysokiego salda na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym wiąże się z przeznaczeniem części środków na lokaty. Jeśli możemy pochwalić się wysokim saldem miesięcznym na koncie osobistym, warto próbować negocjować warunki lokaty. O ile niektóre banki przewidują taką możliwość tylko w przypadku osób deponujących kwoty przynajmniej sześciocyfrowe, o tyle obecność wysokiego salda również może stanowić podstawę do przyznania nam preferencyjnych warunków.

Jeszcze innym produktem, w przypadku którego korzystne okazać się może wysokie miesięczne saldo jest oczywiście kredyt. Bank, badając naszą zdolność kredytową, może sprawdzić też historię transakcji na rachunku i właśnie średnie salda z poszczególnych miesięcy. Im będą one wyższe, tym bardziej nasza wiarygodność wzrośnie. To może być podstawą do preferencyjnego traktowania nas przez bank, a w konsekwencji uzyskania tańszego kredytu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam