Czy konto internetowe też może mieć debet?

2014-02-05 10:34:00

Nie zawsze jest tak, że posiadamy wystarczająco dużo środków na naszym koncie bankowym. W takiej sytuacji sięgamy jednak po deskę ratunku, jaką jest debet. Czy może być on dostępny także w przypadku konta internetowego?

Analiza dostępnych na rynku internetowym rachunków osobistych pokazuje, że konta elektroniczne z debetem jak najbardziej istnieją. W jaki sposób uzyskać linię debetową przy koncie w banku internetowym? Za przykład niech posłuży ROR oferowany przez Inteligo. Od każdego, kto chce uzyskać możliwość korzystania z debetu w rachunku osobistym, bank wymaga tylko jednej zaksięgowanej wpłaty. Aby otrzymać debet, musimy wypełnić specjalny wniosek, który jest przesyłany przez Internet, lub składamy go drogą telefoniczną. Kwotę debetu możemy dostosować do własnych potrzeb, a jej maksymalna wysokość zależy od zdolności kredytowej wnioskodawcy. Limit w koncie będzie udostępniony niedługo po tym, jak wniosek o jego przyznanie zostanie zaakceptowany. Wystarczy, że cały wykorzystany debet zostanie spłacony w ciągu 30 dni, by móc ponownie z niego skorzystać. Co ciekawe, klient posiadający konto internetowe Inteligo może zmieniać wysokość limitu debetowego już po jego uruchomieniu. Nie ma przy tym ograniczeń czasowych w zakresie składania podobnych dyspozycji, dlatego istnieje możliwość zawnioskowania o zwiększenie lub zmniejszenie limitu w każdej chwili.

Inne banki internetowe również oferują konta z dostępnym debetem. Musimy wiedzieć jednak, że ich propozycje mogą różnić się pewnymi szczegółami. To zaś oznacza, że zanim zdecydujemy się na konkretny bank, powinniśmy przeprowadzić dokładny rekonesans w tej materii. Należy przy tym uwzględnić jeden niezwykle ważny czynnik, jakim jest oprocentowanie debetu. Jest to przecież jedna z form kredytowania i musimy zdawać sobie sprawę, że bank naliczy odsetki w odpowiedniej wysokości. Dlatego też przy wyborze konta internetowego z debetem musimy mieć na uwadze to, jak wysokich odsetek od pożyczonych kwot zażąda bank.

Debet przypisany kontom internetowym działa w analogiczny sposób tego, jaki oferowany jest w przypadku standardowych kont osobistych, jakie możemy otworzyć w jednym ze stacjonarnych oddziałów banków. W przypadku wszystkich rodzajów ROR-ów debet to znakomita alternatywa dla kredytu i karty kredytowej.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam