Czym konto firmowe różni się od konta osobistego?

2014-02-14 22:00:00

Osoba prowadząca działalność gospodarczą musi liczyć się z tym, że podczas zakładania firmy, koniecznie będzie musiała podać numer rachunku bankowego, który traktowany będzie jako konto firmowe. Zanim jednak zdecydujemy się otworzyć w banku nowe konto firmowe, warto zastanowić się, czym różni się ono od konta osobistego i czy ta różnica jest dla przedsiębiorcy opłacalna.

 Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że polskim prawie nie ma przepisów, które zabraniają wykorzystywać do celów firmowych konta osobistego. Dzięki temu przed przedsiębiorcą stoi wolna droga w wyborze między takim podstawowym rachunkiem osobistym, a założeniem konta stricte firmowego.

Sprawdź też: Nie zawsze warto zakładać konto firmowe

Podstawową różnicą między kontem osobistym a firmowym jest koszt prowadzenia rachunku. Z pewnością znacznie łatwiej będzie nam znaleźć tanie konto osobiste, gdzie koszt wykonywania różnego rodzaju transakcji będzie zerowy, a samo prowadzenie rachunku, choćby przy spełnieniu określonych założeń, również nie będzie generowało żadnego kosztu. W przypadku konta firmowego trudno liczyć na brak dodatkowych wydatków. Dlatego też należy mocno zastanowić się, jakie operacje na koncie będziemy wykonywali regularnie, a z jakich z pewnością nie skorzystamy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w wielu bankach, w których można założyć konto firmowe, koszt  wykonania przelewu zagranicznego może oscylować w granicach nawet 100 zł, a w jeszcze innych - możliwości wykonania takiego przelewu po prostu nie otrzymamy.

Nie oznacza to jednak, że konto firmowe jest złym rozwiązaniem. Jego podstawową zaletą jest łatwość księgowania transakcji, które przecież zawsze wiążą się z działalnością firmy i wgląd w nie jest szybki i bezproblemowy. W przypadku wykorzystywania konta osobistego do celów firmowych będziemy zmuszeni oddzielać nasze prywatne transakcje od firmowych, co może zająć trochę czasu i z pewnością będzie niedogodnością.

Sprawdź też: Jak wybrać tanie konto firmowe? Poradnik przedsiębiorcy

Rachunek firmowy oznacza też możliwość skorzystania z wielu atrakcyjnych produktów dostępnych dla przedsiębiorcy, których ten nie otrzyma korzystając wyłącznie z rachunku osobistego. Mogą to być znacznie atrakcyjniejsze lokaty, karty kredytowe lub ubezpieczenia. Również dokonywanie opłat w ZUS czy US będzie ułatwione, a do dyspozycji otrzymamy odpowiednie formularze.

Na koniec warto dodać, że jeśli prowadzenie konta firmowego wiąże się z ponoszeniem wydatków, to mogą one zostać wliczone w koszty uzyskania przychodu i następnie rozliczone z tego tytułu. Dotyczy to również kosztów jednorazowych, czyli np. wspomnianych przelewów zagranicznych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam