Ucz dziecka oszczędności - załóż mu konto w banku

2014-01-23 11:09:00

Obecnie banki oferują coraz więcej rozwiązań finansowych przeznaczonych dla klientów indywidualnych, także tych najmłodszych. Jeszcze parę lat temu konto bankowe przeznaczone było właściwie tylko do użytku osób pełnoletnich. W tej chwili to się zmienia, a osobiste rachunki mogą posiadać nawet dzieci.

Założenie dziecku konta w banku jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób można je łatwo nauczyć oszczędzania. Dziecko może poczuć się jak dorosły, biorąc odpowiedzialność za swoje finanse, bo konto osobiste jest elementem bezsprzecznie przynależącym do świata ludzi dojrzałych. Jeśli naszemu podopiecznemu założymy konto w banku, to na pewno będzie czuło się wyróżnione. Rachunek bankowy może pełnić znaczenie stricte wychowawcze.

Należy pamiętać, że zakładanie konta dla dzieci w banku mija się z celem, jeśli nasz podopieczny nie będzie przechowywać tam pieniędzy. W życiu dziecka są takie okazje (w szczególności komunia), które wiążą się z dużym przypływem środków finansowych. Może to być dobry moment, aby założyć dziecku oddzielne konto w banku. Będzie ono wtedy wyraźnie widziało, że to są jego pieniądze i że to ono decyduje o ich przeznaczeniu. Co więcej, można wyjaśnić mu, że na rachunku osobistym, jak w skarbonce, może przechowywać także mniejsze sumy otrzymywane na urodziny lub święta od wujostwa czy dziadków.

Konta przeznaczone dla dzieci są łatwo dostępne w różnych bankach. Oczywiście nie powinno nas mylić określenie „konto dla dziecka”. Osoba niepełnoletnia nie może samodzielnie posiadać rachunku osobistego. Banki najczęściej proponują rozwiązania polegające na tym, że konto dziecka jest podpinane do konta jego opiekuna, który ma do tamtego cały czas dostęp. Taki układ jest wygodny dla obu stron. Rodzic ma pewność kontroli wydatków swojej pociechy, z kolei dziecko czuje się wyróżnione. Podsumowując, takie rozwiązanie wydaje się być dobrym pomysłem dla osób, które chcą nauczyć dzieci szacunku do pieniędzy oraz umiejętności oszczędzania. Nie wolno również zapomnieć o tym, że konto pozwala w prosty sposób kontrolować finanse, ponieważ cały czas możemy je monitorować np. przez Internet.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam